Graniczny kamień – trójstyk: Bedřichov, Hejnice, Josefův Důl

Wybierając się na jesienny wypad w czeskie Góry Izerskie przeglądam sobie stare mapy czy nie ma na nich czegoś ciekawego w okolicy, gdzie będę wędrował.
Na mapie katastralnej dóbr miejscowości Josephsthal z 1843 roku dostrzegam ciekawy opis jednego z kamieni granicznych. Z mapy widać, że jest to trójstyk – punkt, w którym stykają się granice trzech dóbr.

Mapa sąsiadujących dóbr miejscowości Friedrichswald ma w tym samym miejscu również opis trochę bardziej szczegółowy.

Trzecia mapa katastralna – dobra miejscowości Haindorf jest niestety niepełna i nie obejmuje tego miejsca.

źródło map: archivnimapy.cuzk.cz

Na tych mapach w pobliżu nie ma żadnych charakterystycznych punktów, które pozwoliłyby mi zlokalizować dokładnie to miejsce. Na szczęście XIX-wieczne granice dóbr nie zmieniły się do dzisiaj i obecnie są to granice ‚gruntowe’ (po czesku: obec) trzech czeskich miejscowości: Bedřichov (Friedrichswald), Hejnice (Haindorf) oraz Josefův Důl (Josephsthal).
Z pomocą przychodzi czeski geoportal, z którego odczytuję dokładną pozycję tego trójstyku: (50°49’19.0″N, 15°13’20.2″E)

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Znając współrzędne geograficzne miejsca ze współczesnych map widzę, że będę miał ponad 200 metrów przedzierania się przez las od najbliższej drogi. Punktem orientacyjnym odbicia w las będzie skrzyżowanie żółtego i niebieskiego szlaku turystycznego zwane Rozmezi.

źródło mapy: mapy.cz

Tyle teorii, czas na praktykę 🙂 Niedaleko od węzła szlaków odnajduję zarośniętą przecinkę leśną, która jak się okazuje prowadziła prosto do trójstyku. Jak na góry Izerskie ta przecinka leśna nawet nie była za bardzo podmokła. W dokładnej pozycji odczytanej z czeskiego geoportalu leży kilkumetrowy głaz.

Obchodzę głaz dookoła i widzę wyryte na nim napisy 🙂

XIX-wieczne mapy katastralne po raz kolejny mnie nie zawiodły, chociaż odczytane napisy trochę różnią się od opisu na tych mapach. Zanim przyglądnę się dokładniej napisom za pomocą kompasu orientuję się w których kierunkach przebiegają granice ‚gruntowe’. W terenie wygląda to następująco:

Na południowej stronie głazu dwie litery „H” „M” – Herrschaft Morchenstern (państwo Smrzovka), przedzielone krzyżem oraz data 1822. Napisy są po stronie gruntów należących do dzisiejszej miejscowości Josefův Důl (a dawniej Josephsthal):

Północno-zachodnia strona głazu ma wyryte napisy „H” „R” – Herrschaft Reichenberg (państwo Liberec) oraz tę samą datę 1822. Napisy są po stronie gruntów należących do dzisiejszej miejscowości Bedřichov (a dawniej Friedrichswald):

Po północno-wschodniej stronie głazu krzyż oraz poniżej napisy „H” „F” – Herrschaft Friedland (państwo Frydlant), „J” „St” i również data 1822. Napisy są po stronie gruntów należących do dzisiejszej miejscowości Hejnice (Haindorf):

Na koniec na głazie dostrzegam jeszcze jeden ryt.

Z tego co odczytuje to napis „C65”. Wygląda na ‚współczesny’ w porównaniu z trzema pozostałymi.


Wpis został zaktualizowany o objaśnienia skrótów literowych rytów na głazie dzięki otrzymanemu poniżej komentarzowi od Witka. 🙂

Reklamy

3 thoughts on “Graniczny kamień – trójstyk: Bedřichov, Hejnice, Josefův Důl

    • Wielkie dzięki za informacje! Zaktualizuje wpis o objaśnienia rytów na głazie.
      Patrząc na zdjęcia z przytoczonego linka po wysokości drzew widać, że były robione dobre kilka lat temu 🙂

      • Z tym, że ja nie wiem, czy tak jest. Tak sobie „podedukowałem” na podstawie tego co znalazłem w internecie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s