Zimne Wody (Kaltwasser) [zn.]

Jest upalny majowy dzień. Idę sobie wzdłuż granicy polsko-czeskiej w północno-zachodniej części Gór Orlickich. Linia graniczna od dłuższego czasu biegnie wśród lasu. Przy słupku granicznym numer III/129 pośród gęstwiny drzew dostrzegam prześwit kilkadziesiąt metrów dalej. Ponieważ granica biegnie głównym grzbietem może to oznaczać otwarty teren gdzie mogę liczyć w końcu na jakieś widoki. Postanawiam to sprawdzić, przeczucie mnie nie myli, wychodzę bowiem na olbrzymią łąkę i…

… jakby to powiedzieć „Chciałbym znać posiadacza kluczy do tej bacówki”  😉

Byłem tak zaskoczony pięknem tego miejsca, że poza podziwianiem widoków spod bacówki nic więcej mnie nie interesowało. Nacieszywszy oko wróciłem z powrotem na granicę by pójść nią dalej…


Trzy miesiące później jestem ponownie w tym miejscu.

Poza zmianą w postaci koloru łąki z zielonej na żółty wszystko wygląda tak samo pięknie jak za pierwszym razem w maju 🙂 A nawet wygląda piękniej, bo krajobraz spod bacówki ciągnie się aż po widoczne na horyzoncie Karkonosze.

Przyszedłem tu ponownie po przeglądnięciu starych map – te łąki leżą w górnej części praktycznie nieistniejącej dzisiaj wsi Zimne Wody. Tak więc oprócz podziwiania krajobrazu przyciągnęła mnie tu jak magnes ciekawość czy zostały jakieś ślady po dawnej wsi.

źródło mapy: deutsche fotothek.de

Miejscowość została założona w 1684 r. na terenie lasów cesarskich i należała jeszcze w r. 1845 do dóbr kameralnych. W 2 połowie XVIII wieku niemal cała wieś mająca ponad 20 gospodarstw zajmowała się tkactwem. Liczba mieszkańców Zimnych Wód wzrastała do 1885 roku, kiedy to osiągnęła największy swój poziom (166 osób).

źródło fotografii: dolny-slask.org.pl

Później miał miejsce powolny spadek liczby ludności wsi. W początkach XX wieku miejscowość mimo, że znajdowała się na szlaku turystycznym z Zieleńca na Pańską Górę, nie nabrała ani letniskowego, ani turystycznego charakteru. Po 1945 r. Zimne Wody zostały ponownie zasiedlone, ale ze względu na złe warunki glebo­wo-klimatyczne i położenie przy granicy wyludniły się i obecnie zanikły. Zachowane jest tylko jedno gospodarstwo.

fragment tekstu na podstawie: parafialewin.pl

Zdjęcie lotnicze z początków lat pięćdziesiątych XX wieku pokazuje, że przy granicy stało jeszcze kilka gospodarstw.

źródło zdjęcia lotniczego: kontaminace.cenia.cz

Jednak porównując ten sam teren z obecnym zdjęciem satelitarnym widać, że dawne łąki ciągnące się aż pod pas graniczny po kilkudziesięciu latach przejął las.

źródło zdjęcia satelitarnego: google.com

Pomimo tego postanawiam rozglądnąć sie po okolicy czy coś jeszcze zostało po dawnej wsi. Po dotarciu w pobliże najwyżej stojących dawnych gospodarstw widzę, że nie będzie łatwo.

Mała dolinka, przy której stały domostwa jest całkowicie zarośnięta. Decyduję się jednak wejść w to chaszczowisko, chociaż na kilkanaście metrów w głąb…

Teren jest tak zarośnięty, że dalsze plany eksploracji dawnej wsi definitywnie sobie odpuszczam. Decyduje, że wygospodarowany w ten sposób wolny czas spędzę najpierw na ‚nic nie robienie’ 😀 …

… a potem na spacer po łąkach pozostałych po dawnej wsi Zimna Woda.


 

 

Reklamy

2 thoughts on “Zimne Wody (Kaltwasser) [zn.]

    • Na łąki trzeba odbić od granicy. Jak napisałem we wpisie np. od słupka III/129 około 100 metrów do końca lasu (jest widoczna dawna leśna droga).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s