Barszcz

Jest jedno miejsce we wsi Łężyce w Górach Stołowych, które od lat nie wiem ilu w okresie wegetacji ciągle wygląda tak samo.

Na mapie to tutaj, koło dawnego PGRu:

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Dla mnie jako ‚przyjezdnego’ jest to element, nazwijmy to swego rodzaju ‚lokalnego folkloru’ i botanicznej ciekawostki, z drugiej jednak strony bardzo współczuję lokalnym mieszkańcom skazanym co roku na tak uciążliwe sąsiedztwo. Jest jego tutaj naprawdę ogromna ilość.


Pochodzący z rejonu Kaukazu barszcz Sosnowskiego został pod koniec lat 40tych XX wieku uznany w Związku Radzieckim za wartościową roślinę pastewną. W latach 50tych XX wieku sprowadzony do Polski barszcz rozpoczęto uprawiać w Polsce w celach użytkowych, głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane.

Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Został też z tego powodu nazwany „zemstą Stalina”…

tekst na podstawie: wikipedia.org

Państwowe Gospodarstwo Rolnego Zakład Hodowlany oddział w Łężycach – oddział Górskiej Stacji Wdrożeniowo-Upowszechniającej, współdziałającej z Akademią Rolniczą we Wrocławiu. W okresie PRL stacja prowadziła badania nad doborem odmian, ras i sprzętu przydatnego do produkcji rolnej na terenach górskich…

tekst na podstawie: dolny-slask.org.pl


Reklamy

2 thoughts on “Barszcz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s