Droga do Wodospadów Pośny

Będzie kilka słów i fotografii o dość znanych i popularnych Wodospadach Pośny w Górach Stołowych, skupię się jednak we wpisie na prowadzącej w ich kierunku i dalej w stronę granicy drodze. 🙂

podkład mapy: geoportal.gov.pl


 

Droga do wodospadów Pośny odchodzi od Szosy Stu Zakrętów przy pierwszym ostrym zakręcie jadąc od strony Radkowa. Znajduje się tutaj parking leśny.

Jednak historyczne ślady gdzie droga się zaczynała znajdują się… jakieś 250 metrów w dól Szosy Stu Zakrętów na poboczu tej szosy (50°29’37.5″N 16°21’56.5″E).

Ten kamienny drogowskaz już zauważyłem dość dawno. Napisy na nim są dzisiaj skute, zostały tylko strzałki. Przypuszczam, że skute napisy opisywały kierunki do Karłowa i Radkowa…

Coś mnie jednak tym razem ‚tknęło’ i spojrzałem na ten drogowskaz od strony krzaków – niby bez sensu bo co by tam miało być, jeśli stoi on przy szosie, niemniej jednak to co zobaczyłem po ‚tylnej’ stronie drogowskazu zaskoczyło mnie całkowicie:


Napis „zu den Wasserfällen” (do wodospadów) na drogowskazie umieszczonym w tym miejscu zupełnie nie ma sensu. Logiczne wyjaśnienie znajduję na przedwojennych mapach.

Otóż patrząc na mapę topograficzną z 1919 roku widać, że jedyna droga odbijająca od Szosy Stu Zakrętów w stronę wodospadów znajduje się dokładnie w miejscu gdzie zachował się drogowskaz (czerwone kółko na mapie)!

źródło mapy: amzp.pl

Droga do wodospadów rozpoczynająca się w miejscu obecnego parkingu leśnego pojawia się dopiero na mapie z 1928 roku (zaznaczone przeze mnie czerwonym kółkiem po lewej stronie). Na tej mapie jednak ciągle zaznaczono drogowskaz przy ‚starej drodze’ (czerwone kółko po prawej stronie):

źródło mapy: amzp.pl

Stara droga do wodospadów Pośny po II wojnie światowej nie była zapewne w ogóle używana, tym bardziej. że okolica została objęta ochroną ścisłą. Dzisiaj wspomniany drogowskaz jest praktycznie jedynym zachownym śladem starej drogi.

 


Wodospady Pośny

Przy samych Wodospadach Pośny czuć ‚ducha przeszłości’ i dawnej popularności tego miejsca.

Obszar przy wodospadach Pośny zagospodarowany został na początku XX wieku przed radkowski oddział Kłodzkiego Stowarzyszenia Górskiego (G.G.V). Dwóch członków tego stowarzyszenia zostało upamiętnionych na napisie wyrytym na głazie. Emil Hoffmann oraz Albert Nitsche, jak głosi inskrypcja z 1906 roku, byli twórcami tego miejsca.

Przykładem pomysłowości która miała przyciągać przedwojennych turystów do tego miejsca była chociażby skarbonka uruchamiająca w czasach świetności fontannę:

Dzisiaj Wodospady Pośny nie są już tak okazałe jak w przeszłości, niemniej jednak ciągle mają swój urok.

Przy kamiennym mostku nad Pośną dostrzegam leżący stary drogowskaz, został od zapewne zrzucony tutaj z drogi, która znajduje się powyżej.


 

Od wodospadów droga prowadzi dalej w kierunku granicy.

Przy granicy polsko-czeskiej droga ma swój koniec.  W tym miejscu idąc w górę granicy można dotrzeć do opisanego przeze mnie znaku 182/6.


Jest jeszcze jedna ciekawostka przy tej drodze, która mnie intryguje. Mianowicie po około 600 metrach od wodospadów idąc w stronę granicy, widać wyraźnie przecinającą w tym miejscu inną drogę, która pnie się w górę. Droga ta jest umocniona regularnie ułożonymi kamieniami.

Na głazie ślady regularnie wykute ślady, w jakim celu nie wiem.

Drogą dotarłem prawie aż pod same urwisko.  Nie kończyła się ona tutaj, jednak była zawalona wiatrołomami i dalszą jej ‚eksplorację’ sobie odpuściłem. W każdym razie widać było, ze biegła ona dalej przez istniejącą tutaj ‚wyrwę’ w urwisku i patrząc na mapę dotarłbym do żółtego szlaku (Ścieżki Skalnej Rzeźby).

Moim zdaniem wygląda ona na typową drogę komunikacyjną w dawnych czasach. Intrygujące jednak jest to, że przeglądnąłem wszystkie znane mi historyczne  mapy tej okolicy i na żadnej z nich ta droga nie jest zaznaczona! Co więcej mapa topograficzna również jej nie uwzględnia. Widać natomiast tę drogę bardzo wyraźnie na mapie cieniowanej:

podkład map: geoportal.gov.pl

Według mnie droga ta łączyła miejscowości Radków i Pasterkę sprzed czasów powstania Szosy Stu Zakrętów. Natomiast fakt nieistnienia jej na mapach jest dla mnie tajemniczy.

 


Część opisanej trasy znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych poza znakowanymi szlakami pieszymi.


źródło starych fotografii: dolny-slask.org.pl

Reklamy

2 thoughts on “Droga do Wodospadów Pośny

  1. Jest jeszcze inną drogą na wodospady. Prowadzi z Koloni Leśnej. A w tamtej okolicy polecam mało znane miejsce zwane Ochotą Magdaleny.
    Pozdrawiam 😊

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s