CZPL III 182/6

Lubię sobie połazić wzdłuż granicy i jak to sobie mówię „policzyć słupki i sprawdzić, czy wszystkie są na miejscu” 😉 Dlatego też stworzyłem kilka lat temu osobny blog „Graniczne ścieżki„, gdzie sfotografowane słupki lądują w kolejnych wpisach.

Robię jednak wyjątek i jeden ze znaków granicznych dostaje swój osobny wpis na blogu „Ścieżką w bok” – jest to znak CZPL III 182/6. Objaśniając ten skrót:

 • „CZPL” – miedzynarodowe oznaczenie granicy czesko-polskiej
 • „III” – trzeci odcinek granicy (lub inaczej trzecia strefa delimitacyjna)
 • „182” – kolejny numer głównego znaku granicznego na danym odcinku granicy
 • „6” – kolejny numer pomocniczego znaku granicznego dla poprzedniego głownego znaku granicznego.

Ten znak graniczny znajduje się u podnóży urwiska, pod górą Biała Skała około 2 kilometrów na zachód od zalewu w Radkowie.

Spodziewałem się, że ten znak graniczny będzie „jednym z wielu” umieszczonych na skałach w tej okolicy.

Jednak to co zobaczyłem na skale na prawo od znaku granicznego przekroczyło moje wszelkie oczekiwania. Po prostu „szczęka mi opadła i potoczyła stromym zboczem w dół” 😀 Stałem jak wryty dobrą chwilę…

W Górach Stołowych już wielokrotnie napotykałem (i wspominałem na blogu) wyryte na skałach stare oznaczenia wszelkich granic – były to granice włości, gruntów, leśnictw, państw bądź tez oznaczenia granic niewiadomego (dla mnie) pochodzenia. Te wyryte w skałach i rozproszone po całych Górach Stołowych stare granice często mają daty sięgające XVIII wieku.

Jednak oznaczenia na skale przy znaku 182/6 przyćmiły wszystkie znaki graniczne jakie dotychczas widziałem. Tutaj bowiem zgromadzona jest w jednym miejscu cała „Tablica Mendelejewa” znaków granicznych, że tak ją nazwę. To nie jest perełka, to wręcz diament.


Popatrzyłem w stare mapy tej okolicy by spróbować wydedukować znaczenie tych starych znaków. Austriackie mapy graniczne z XVIII i XIX wieku nie mają jednak żadnych oznaczeń na granicy, jednak widać z nich, że granica tędy przebiegała:

Mapa wojskowa (1763-1787):

źródło mapy: mapire.eu

Mapa wojskowa (1789):

źródło mapy: deutschefotothek.de

Mapa wojskowa (1806-1869):

źródło mapy: mapire.eu

Graniczna mapa wojskowa z początków XX wieku pokazuje natomiast, że ten znak graniczny nosił oznaczenie „9/6”, linia graniczna pokrywa się z dzisiejszą granicą polsko-czeską:

źródło mapy: archiwum Straży Granicznej

 

Część oznaczeń na skale spisana została na mapach katastralnych z początku XIX wieku:

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz


Poniższy opis każdego ze znaków jest na podstawie znalezionych informacji oraz otrzymanych komentarzy, ze które oczywiście dziękuję.

 


Charakterystyczne dwa ryty w kształcie „jodełki”to w rzeczywistości symbol oznaczający dźwigar (brzewno), czyli pień drzewa pozbawiony gałęzi. Tak była oznaczana granica dóbr opactwa w Broumowie.

Symbol ten jedną z dwóch części herbu Opactwa Broumowskiego, który przypomina o spotkaniu św. Wojciecha z księciem Bolesławem II w czasie polowania..

źródło ilustracji: klasterbroumov.cz

Pod każdym z symboli brzewna widnieją monogramy ówczesnych opatów:

W monogramie „OAB”  pierwsza litera to inicjał Othmara (Othmarus) Daniela Zinkeo  – opata w latach 1700 – 1738. Dwie kolejne litery to skrót od „Abbas Brzevnovensis” czyli „Opat Brzewnowa” (*).

(*) – Opactwo w Broumowie było prepozyturą opactwa w Brzewnowie, stąd interpretacja historyków liter ‚AB’ jako ‚Abbas Brzevnovensis’ (Opat Brzewnowa) a nie ‚Abbas Braunensis’ (Opat Broumova).

Pierwsza litera z monogramu „BAB” natomiast, to zapewne inicjał któregoś z opatów z kolejnych lat, których imię zaczynało się na literę ‚B” – jeśli tak jest to albo Benno II Löbl (1738 – 1751) albo Bruno Čtvrtečka (1887 – 1922).

Ciekawy szczegół można zauważyć na mapie, a właściwie składającej się z czterech części dookólnej panoramie Kotliny Broumowskiej wykonanej w 1676 roku przez Johanna Georga Alberta Hesseliusa. Na fragmencie panoramy, gdzie znajduje się Biała Skała dorysowany został znak graniczny opactwa – symbol brzewna oraz inicjały (I)BAB. Co więcej, jest to jedyne miejsce z takim oznaczeniem granicy opactwa na całej panoramie Hesseliusa. Jest to więc kolejny dowód ważności tego miejsca w przeszłości jako punktu granicznego.

 

źródło mapy: landscapes.hiu.cas.cz

 


Wyryty krzyż oraz napis „CVI” poniżej, mogą być inicjałami cesarza i króla Czech – Karola VI

tuż poniżej dwie daty: 1728 oraz 1710 (albo 1740???), pokrywają się z okresem panowania Karola VI.


Obok obecnego znaku 182/6 krzyż, cyfra 86 i data 1796. Wygląda to na numerację granicy przeprowadzonej w tymże roku.


Znajduje się tutaj również dość powszechny ryt w Górach Stołowych – cyfra w kółku, tutaj z numerem 1 (może to być granica obrębu leśnego)


„WB” – to oznaczenie granicy lasów miejskich Radkowa („Wünschelburg”). Identyczne znaki można spotkać na kamieniach m.in. idąc stąd granicą w stronę tej miejscowości.

 


Pod znakiem granicznym 182/6, na jego „postumencie” litery „CHL” (???) oraz „B” (???):


Na lewo od obecnego znaku granicznego 182/6 litery „CH”…

… oraz litery „FB”.

 


Opisane miejsce znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych poza znakowanymi szlakami pieszymi.


5 thoughts on “CZPL III 182/6

   • Piękna jest ta skałka ze znakami granicznymi!
    „Jodełka” to raczej „kłoda z sękami” – jest w herbie opactwa broumovskiego (na drugiej tarczy – trzy róże);
    CVI to inicjał cesarza i króla Czech – Karola VI (a przy okazji założyciela Karłowa – Carolus Berg). Data pasuje do okresu jego panowania – a jego inicjał pojawia się, bo lasy Gór Stołowych stanowiły domeny królewskie (czyli: las króla graniczył z lasem miasta Radkowa – WB) (taki zestaw C VI i WB widziałem też na Radkowskich Skałach; a dodam, że trafiają się też w Górach Stołowych inicjały innych władców, np. R – Rudolfa II)
    B AB – to inicjały innego z opatów broumovskich – pewnie Benno Lobla.

    Tomasz Dudziak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s