Tłoczyna i okolice…

Tłoczyna jest jednym z przykładów miejsc, które czekały na odwiedzenie przeze mnie wiele miesięcy. Po wielu teoretycznych przygotowaniach w końcu przyszedł czas na ‚praktykę’ czyli kilkugodzinny wypad by poznać to wzniesienie na Grzbiecie Kamienickim w Górach Izerskich wraz z okolicznymi ‚tajemnicami’ i ciekawostkami.

Zaczynając wpis ‚od końca’ czyli od wniosków: zdumiało mnie jedno – zboczem Tłoczyny prowadzi żółty szlak turystyczny (odcinek Rozdroże Izerskie – Przecznica), który to szlak OMIJA momentami w niewielkiej odległości WSZYSTKIE najciekawsze (wg mnie) miejsca tutaj. Mi to nie przeszkadza, niemniej jednak ideą szlaków turystycznych powinno być wytyczenie ich w sposób taki aby obejmowały jak najwięcej interesujących miejsc na ich trasie. Tym bardziej w takim miejscu jak Grzbiet Kamienicki, który nie należy do tych najbardziej uczęszczanych i na pierwszy rzut oka patrząc na większość map turystycznych nie wygląda on również zbyt atrakcyjny do wędrówek.

A to nieprawda.

Dlatego też postanowiłem opisać całość mojej jednodniowej wędrówki, a na końcu umieścić mapę z moją propozycją trasy, którą nazwałem „Tłoczyna i okolice…”.

Na początek przedwojenna mapa rejonu wokół Tłoczyny z zaznaczonymi miejscami opisanymi poniżej.

źródło mapy: deutschefotothek.de

 


Wędrówkę rozpoczynam w górnej części wsi Przecznica, tam gdzie kończy się asfalt. Po chwili dołącza wspomniany żółty szlak turystyczny. Z szutrowej drogi widoczny jest cel wizyty – góra Tłoczyna.

Na pierwszym rozdrożu szlak żółty odbija w lewo aby następnie iść w górę po zachodniej stronie doliny Ciemny Wądół. Ja decyduję się iść dalej szutrową drogą wschodnią stroną doliny…


Ciemny Wądół

W górnej części doliny droga szutrowa zakręca pod ostrym kątem.

Na starej mapie dalej w górę do następnej drogi przy końcu doliny prowadziła ścieżka. Powojenne mapy topograficzne też jakieś ścieżki tutaj pokazują, ale kończą się one ‚gdzieś w dolinie’. Jak to więc wygląda w praktyce?

źródło map: deutschefotothek.de; geoportal.gov.pl

Widocznym śladem tej starej ścieżki są pozostałości kamiennego mostku nad potokiem (50°54’00.8″N 15°27’24.2″E)
.

Stara ścieżka przez pierwsze metry za mostkiem wygląda obiecująco…

… niestety tylko przez krótką chwilę, potem ścieżki już nie ma.

Drogi tej więc nie polecam 🙂 Niemniej jednak liczne tutaj, w górnej części doliny Ciemny Wądół, cieki wodne i strumyki są urokliwe.


Stara Jodła

„Było to monumentalne drzewo, miało około 40 metrów wysokości i ponad 4 metry obwodu. Od zamierzchłych czasów było ono celem pielgrzymek chorych w okolicy. Jeszcze w połowie XX wieku na gałęziach wisiały kule inwalidzkie mające świadczyć o cudownych uzdrowieniach”

fragment tekstu: tablica informacyjna we wsi Przecznica

Starej Jodły już nie ma, ostał się tylko potężny pień. Chciałbym z ciekawości go zobaczyć, tylko że nie wiem zupełnie gdzie on się znajduje. Trochę liczę na szczęście… i ono i dopisuje 🙂

Tuż koło zbiornika przeciwpożarowego zauważam wydeptaną ścieżkę od drogi w stronę lasu z licznymi, dość świeżymi śladami butów – wygląda jakby ‚przetoczyła’ się tutaj niedawno cała wycieczka. Idąc tym ‚tropem’ docieram do miejsca (50°53’54.5″N 15°27’33.0″E)…

… żeby nie było wątpliwości obok zafoliowana ‚samozwańcza’ kartka z napisem ‚Stara Jodła’. Wiec chyba to ona. 🙂 Pień po jodle jest faktycznie sporych rozmiarów.

Również leżąca obok pnia spróchniała pozostała część drzewa robi wrażenie swoim ogromem.


Pogańska Świątynia

Gdzieś w pobliżu Starej Jodły mają znajdować się pozostałości dawnej świątyni.

„To miejsce, gdzie podobno w XII wieku stała drewniana kapliczka wybudowana w celu wyparcia pogańskiego kultu.”

fragment tekstu: tablica informacyjna we wsi Przecznica

Ruiny kaplicy opisane są na przedwojennej mapie, nie jest jednak zaznaczone dokładne miejsce. Kręcę się więc w promieniu kilkudziesięciu metrów od Starej Jodły próbując znaleźć jakichkolwiek regularnych kształtów w ziemi. W jednym miejscu, ok. 20 metrów od Starej Jodły ledwo widać kwadratowy obrys z głazów o rozmiarach około 5×5 metrów. Czy to tutaj stała Pogańska Świątynia? – tego niestety nie wiem…


Wolframowe Źródło

Kilkaset metrów na zachód, przy szutrowej drodze kolejne miejsce najprawdopodobniej związane z przedchrześcijańskim kultem – Wolframowe Źródło (50°53’55.7″N 15°27’52.2″E).

Nazywane również Źródłem św. Wolfganga, w XIX wieku zostało obudowane kamiennymi głazami i wyryta została niemiecka nazwa źródła.


Bycza Chata

O Byczej Chacie krótko – nieistniejąca od lat siedemdziesiątych XX wieku ogólnodostępna chatka. Szkoda 😦

źródło fotografii: przecznica.pl

Polana, obok której znajdowała się chatka zaorana….

Od tego miejsca prowadzi prosta ścieżka na szczyt Tłoczyny, do którego jest około 700 metrów.


Tłoczyna

Wierzchołek Tłoczyny o wysokości 785 m n.p.m. (50°54’19.1″N 15°27’55.0″E), na którym znajduje się reper może nie jest zbyt atrakcyjny…

… natomiast to co się znajduje kilkadziesiąt metrów od wierzchołka jest wg mnie wisienką na torcie całej mojej wycieczki:

Gołoborze na Tłoczynie

Ponoć jest to najbardziej wysunięte na zachód w Polsce i jedyne w Górach Izerskich gołoborze (50°54’19.5″N 15°27’59.0″E).  Dodatkowym smaczkiem jest widok znad niego – przy dobrych warunkach widać z niego okolice mojego domu, a to ze 130 kilometrów 🙂 Niestety pogoda nie pozwoliła mi na tak dalekie widoki, ale nie narzekam. Zawsze można tu wrócić, co z chęcią uczynię przy nadarzającej się okazji.


Droga do Jelenich Skał

Postanowiłem sprawdzić, czy ścieżka od Tłoczyny idąca w stronę Jelenich Skał równolegle powyżej żółtego szlaku jest do przejścia. Byłem mile zaskoczony. W odróżnieniu od żółtego szlaku poprowadzonego 200 metrów dalej błotnistą, rozjeżdżoną przez pojazdy leśne drogą, ścieżka nie dość, że ciągle istnieje, to w dodatku jest z tych ‚typowo górskich’, po ułożonych kamieniach widać, że świadomie wytyczoną.

Jestem trochę zaskoczony, że szlak nie prowadzi tędy.

Niestety po przebytych dwóch trzecich drogi, ścieżka jest przegrodzona przez wiatrołomy. Pozostało mi zejść jarem do żółtego szlaku…


Jelenie Skały

Jedyna atrakcja poza szlakiem okolic Tłoczyny, do której prowadzą drogowskazy postawione od wsi Przecznica. Drogowskazy informują o punkcie widokowym na Jelenich Skałach, jednak po drodze, odbijając trochę w bok można zobaczyć dwie pozostałe grupy skalne.

Pierwsza grupa skalna, najmniejsza znajduje się przy ścieżce (50°54’43.5″N 15°27’08.5″E). To ta sama droga, którą szedłem od Tłoczyny, tylko z drugiej strony wiatrołomów.

Druga grupa skalna jest kilkadziesiąt metrów dalej w górę zbocza (50°54’38.8″N 15°27’14.8″E).

Stąd widoczna jest już trzecia, największa grupa skalna – Jelenie Skały (50°54’37.4″N 15°27’18.6″E)

Jelenie Skały tworzą malownicze urwisko na krawędzi zbocza w lesie. …

…Kiedyś prowadziła do nich ścieżka ze stopniami na stromym podejściu, …

… a platforma widokowa była zabezpieczona metalową barierką. …

… Był to ulubiony cel wycieczek i spacerów zarówno mieszkańców Przecznicy jak i turystów jako znany punkt widokowy. Rozpościerał się tutaj przepiękny widok na Przedgórze Izerskie…

fragment tekstu: tablica informacyjna we wsi Przecznica

źródło fotografii: przecznica.pl

Niestety widok z Jelenich Skał na Pogórze Izerskie jest dzisiaj całkowicie przesłonięty przez las. Z dawnego punktu widokowego jest jedynie widok na Wysoki Grzbiet Gór Izerskich.

Jak przystało na nazwę, przy Jelenich Skałach przemknęło mi w oddali stado jeleni 🙂 Niestety zanim wyjąłem aparat stado zniknęło za drzewami.


Kilkugodzinna wycieczka na Tłoczynę i ilość ciekawych miejsc, które,  jak wspomniałem omija szlak turystyczny, skłoniła mnie do nakreślenia na mapie opisanej powyżej trasy. Polecam ją tym, którzy zawitają w te okolice.

Kolorem żółtym na mapie zaznaczyłem przebieg żółtego szlaku turystycznego.

podkład mapy: geoportal.gov.pl


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s