Na końcu szosy – Przecznica

Przecznica – wieś położona w swej górnej części na północnym zboczu Grzbietu Kamienickiego w Górach Izerskich. W wielu miejscach wsi zauważam postawione tablice informacyjne z treścią w postaci: nazwa obiektu, stare zdjęcie, opis historii obiektu. Super inicjatywa, muszę kiedyś na dłużej się tu zatrzymać, pochodzić po wsi i poczytać ‚tablicową’ lekturę 🙂 Nawiasem mówiąc strona internetowa o wsi (przecznica.pl) również jest ciekawa w swojej zawartości.

Tymczasem jednak jadę wąską asfaltową drogą w górę wsi planując postój przy jej samym końcu. Zatrzymuję się jednak 200 metrów bliżej, koło ostatniego rozwidlenia drogi asfaltowej (50°54’59.0″N 15°26’09.0″E).

Zatrzymuje mnie bowiem to…

… i to na dobrą godzinę, ale w końcu mi się nie spieszy 😉


Po powrocie do domu znajduję takie oto stare zdjęcie opisane jako wieś Przecznica (Querbach).

źródło fotografii: dolny-slask.org.pl

Krajobraz na tym zdjęciu (widok na Jelenie Skały) pokazuje, że ta ławeczka sprzed kilkudziesięciu lat stoi w podobnym miejscu wsi jak obecna.


Ławeczka stoi tutaj nie bez powodu, widok stąd jest na całą wieś leżącą w dole oraz Pogórze Izerskie w oddali…

… z dominującym na horyzoncie wzgórzem i ruinami zamku Gryf.


„Już wyglądając z pociągu zobaczycie Państwo jak jest położona ta mała wioska, która ciągnie się od doliny Grzbietu Kamienickiego do wysokości w przybliżeniu 650 m, ze swoimi ostatnimi domami sięgającymi bardzo daleko w izerskie lasy, która oboma skrzydłami prawie otacza podnóże kamienickie. Z samej wsi rozciąga się piękny, rozległy widok przez pagórki na zamek Gryf; ze wzgórz kamienickich, które wznoszą się do wysokości 958 m, rozlega się widok poza wysoką partię Gór Izerskich i także na większą część Karkonoszy i ich przedgórze. Żaden komin fabryczny nie dymi, także żadna wiejska droga w żadnym kierunku już nie prowadzi dalej, przez Przecznicę nie ma ruchu tranzytowego. Położone tam domy spoczywają w ogrodach pomiędzy drobnymi grupami drzew, w cichym spokoju; wieje w tę stronę chłodny i aromatyczny wiatr z górskich lasów.”

tłumaczenie z: „Querbach folder, 1905”

fragment tekstu i źródło fotografii: przecznica.pl

 

Reklamy

3 thoughts on “Na końcu szosy – Przecznica

    • Super te Pani zestawienie wpisów o ławeczkach (a dzwonnicę z Węgrzynic muszę koniecznie zobaczyć przy okazji).
      Mam trochę zdjęć w swoim archiwum z ‚kamiennymi ławkami’ jakie napotkałem w Sudetach – muszę chyba któregoś zimowego wieczoru pozbierać je wszystkie w jednym wpisie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s