Karlsfried

Dzisiejsza droga S132 przecinająca po stronie niemieckiej północno-wschodnią część Gór Łużyckich, prowadząca od Zittau na południe w stronę Czech, od wieków miała duże znaczenie. W jej środkowej części przebiegu przez pasmo gór, kilkadziesiąt metrów od drogi można odnaleźć ślad ważności tej trasy w czasach średniowiecza…

 


Zamek Karlsfried został założony w 1357 przez Karola IV. Miał on na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz poboru opłat na przebiegającym obok niego ważnym szlaku lądowym – tzw. Drodze Żytawskiej z Zittau poprzez Eichgraben do Lückendorf.

Wygląd zamku według K. Brantly z 1836 roku

Zamek był oblegany dwukrotnie, w 1421 i 1424 roku przez husytów. Od 1441 roku zamek zburzono aby położyć kres rabunkoej działalności rycerza Jana z Vartenberka, który rezydowal w zamku. Od tego czasu zamek pozostawał w ruinie przez dziesięciolecia powoli rozbierany przez okolicznych mieszkańców.

Rekonstrukcja zamku według J. Scholze z 1909 roku

Plan zamku według J. Scholze z 1909 roku


W miejscu dawnego zamku (50°50’05.0″N, 14°47’33.0″E) dziś pozostały nieliczne fragmenty murów, szczególnie dolnej części wieży.

Plan ruin zamku według R. Gurllita z 1906 roku

 

Teren zamku został w 2015 roku oczyszczony z roślinności, a porastające cypel zamkowy drzewa zostały wycięte. Przez to pozostałości po zamku zostały odsłonięte i zyskały na atrakcyjności do odwiedzenia tego miejsca.

 


źródło planów i rysunków: spolecnostlh.cz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s