Popova skála

Ta potężna piaskowcowa grupa skalna wybijająca się ponad linię drzew widoczna jest z wielu miejsc w północno-zachodniej części Gór Łużyckich (Żytawskich).

Popova skála (niemiecka nazwa Pfaffenstein) 565 m n.p.m. stoi na szczycie góry o tej samej nazwie. Prowadzi na nią niebieski szlak.


Zanim dotrę do skały staram się najpierw odnaleźć jakieś ślady po stojącej dawniej koło skały małej chatki zwanej Hugo-hütte.

źródło fotografii: zanikleobce.cz

Pod jedną za skał w okolicy zauważam regularnie ułożone z głazów w prostokąt pozostałości z resztkami cegieł.

Czyżby to tutaj stała Hugo-hütte? Odnalezione miejsce zgadza się z lokalizacją chatki zaznaczonej na przedwojennej mapie.

źródło mapy: deutschefotothek.de


Sama Popowa Skała to wybitna dominanta w okolicy (50°49’31.5″N, 14°48’48.0″E). Nic dziwnego że jej walory widokowe dostrzeżono juz dawno, szczyt skały dla turystów dostępny jest już bowiem od 1904 roku, kiedy to założono metalowe schody i balustrady.Na początku lat 30-tych XX wieku najwyższy blok skalny groził zawaleniem, w związku z czym został on obmurowany.

Na podmurówce zachowała się data z tym związana.

Skały nie przysłaniają żadne drzewa, w związku z tym widok ze niej jest w każdym kierunku i najdalej sięga aż pod grzbiet Karkonoszy. Koniecznie trzeba tam się wybrać przy dobrej widoczności.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s