Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci jest z pewnością najbardziej znanym fragmentem drogi łączącej Świeradów Zdrój ze Szklarską Porębą. Drogi nazwanej przed wojną „Sudetenstrasse”,  a po wojnie Szosą Sudecką.

Ten 180 stopniowy zakręt został oddany do użytku (wraz z całą drogą) po dwóch latach budowy w 1937 roku.

źródło fotografii: de.wikipedia.org

Okrąża on gnejsową skałkę, a jezdnia wybudowana została na sztucznie postawionym kilkumetrowej wysokości murze oporowym.

Co dociekliwsi, będąc na miejscu 😉 i rozglądając się uważnie mogą zauważyć, że z punktu widzenia projektowania dróg, ten ‚skomplikowany’ zakręt był zbudowany zupełnie… niepotrzebnie. Ukształtowanie terenu bowiem pozwala bez problemu (i zapewne dużo mniejszym kosztem niż budowa kilkuset metrowego muru oporowego) poprowadzić drogę przed skałami, które okrąża zakręt. Co ciekawe plan skrócenia drogi w omawianym miejscu (kółko na mapie poniżej)  i wyłączenia Zakrętu Śmierci z ruchu kołowego był rozważany w 2005 roku, jednak ostatecznie nie doszedł do skutku.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Skąd więc decyzja w latach trzydziestych XX wieku wybudowania tak drogiego i skomplikowanego wariantu zakrętu drogi?

Odpowiedź kryje się… kilka metrów poniżej poziomu szosy wewnątrz muru oporowego drogi. A konkretniej w jego trzech miejscach oddalonych od siebie o kilkanaście metrów. Patrząc od lewej (zachodniej) strony, oto miejsce pierwsze w murze:

chwilę dalej miejsce drugie:

zakret_smierci_korytarz2_3

i na końcu miejsce trzecie:

Te trzy nieco ponad metrowej wysokości korytarze prowadzące w głąb muru to zespół chodników minerskich. Korytarze zakończone są niewidocznymi na zdjęciach komorami minerskimi bo bokach.

 

Na murze oporowym widoczne są w tym miejscu metalowe pozostałości infrastruktury, mającej przypuszczalnie oryginalnie ułatwić szybkie zaminowanie i wysadzenie szosy w razie potrzeby.

Korytarze minerskie rozmieszczone są po południowej stronie szosy przed Zakrętem Śmierci jadąc od Szklarskiej Poręby (czerwony punkt na mapie poniżej)

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Korytarze minerskie na szczęście nigdy nie zostały użyte zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Inaczej nie byłoby już sporego odcinka drogi tuż pod skałkami, o tutaj…

… z których to skałek roztacza się na pewno znany (dla tych którzy tutaj byli) widok na Karkonosze.

 

Reklamy

2 thoughts on “Zakręt Śmierci

    • Ja też już wielokrotnie byłem w tym miejscu a po raz pierwszy pod. 🙂 Ciekawostką jest również to, że te korytarze minerskie są wzmiankowane w opisie na tablicy informacyjnej przy parkingu koło zakrętu więc nie jest to rzecz tajemna tego miejsca. Swoją drogą parking i jego okolice są tak zaśmiecone, że szkoda słów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s