Taxus baccata w Henrykowie Lubańskim.

Trudno nie oprzeć się użyciu łacińskiej nazwy do pomnika przyrody, który pamięta czasy sprzed państwa polskiego. 🙂

Henryków Lubański – wieś na Pogórzu Izerskim. Na zachodnim krańcu wsi, przy gospodarstwie nr 293 (51°10’17.0″N 15°13’06.5″E) rośnie cis pospolity (łac. Taxus baccata).

To drzewo rośnie tu według ostrożnych szacunków jednych ekspertów od VI wieku naszej ery. Co odważniejsi eksperci dają mu nawet 300 lat więcej.

W historii nie brakowało zagrożeń dla tego staruszka, na przykład w 1813 roku pień cisa pocięli szablami Kozacy. Najgorsza była jednak wichura w latach 1988-1989 kiedy to uległa zniszczeniu odnoga drzewa, przez co cis nie ma swego dawnego obwodu wynoszącego ponad 5m.

fragment tekstu na podstawie: cisintegracja.luban.ug.gov.pl

Na koniec osobista dygresja. Wyczytałem, że od 2005 roku gmina, na terenie której rośnie ten cis stara się w miarę swoich środków wypromować to miejsce jednocześnie dbając aby ten pomnik przyrody przetrwał jak najdłużej. Skutkiem tego jest coś co otacza te stare drzewo, mianowicie metalowy płot…

… byłem tutaj wiele lat temu, wtedy wystarczył ‚do ochrony’ cisu niewielki drewniany płotek. Teraz widać potrzebne są (niestety) dużo bardziej zaawansowane zabezpieczenia. O przysłowiowym ‚dotknięciu’ drzewa nie ma już mowy.  Po tym co się stało z dębem „Chrobry” w sumie się nie dziwię. Obecnie są gorsze zagrożenia niż miecze Kozaków czy wichura…


W uzupełnieniu powyższej dygresji – z przeczytanych informacji postawiony metalowy płot był częścią zakrojonych prac pod koniec 2015 roku w celu ratowania korzeni cisa, które zostały mocno osłabione przez gryzonie. Płot ma zabezpieczyć teren specjalistycznych prac pielęgnacyjnych wokół drzewa.

 

Reklamy

3 thoughts on “Taxus baccata w Henrykowie Lubańskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s