Przystanek „Emmagrube Bielitz”

Jestem na 52,5 kilometrze linii kolejowej Rokitki – Kożuchów, co zresztą potwierdza liczba na zachowanym słupku hektometrycznym.

Jest to właściwie jedyny zachowany ślad po tej linii kolejowej, uruchomionej na tym odcinku w 1891 roku i zlikwidowanej nieco ponad sto lat później w 1992 roku. Dzisiaj po torowisku ani śladu.

W tym miejscu (51°42’44.0″N 15°40’47.0″E) znajdował się przystanek kolejowy leżącej nieopodal wsi Bielice Kożuchowskie. Przed wojną przystanek nosił nazwę Emmagrube Bielitz.

No właśnie, słowo „Emmagrube” czyli kopalnia Emma. Po osobowym przystanku kolejowym absolutnie nic nie pozostało, ale po górniczej przeszłości tego miejsca i owszem. Patrząc na szerszy obszar przedwojennej mapy widać… kolejkę linową łączącą przystanek z kopalnią.

„Przystanek przy kopalni węgla brunatnego Braun-Kohlengrube Neustädtel-Bielitz wybudowano po jej otwarciu około 1915 r. i wyposażono w bocznicę i rampę wyładunkową z urządzeniami przeładunkowymi. Wydobywany w kopalni węgiel transportowany był na powierzchnię za pomocą wózków, które następnie za pomocą kolejki linowej o długości 1300 m transportowano na rampę kolejową. Po likwidacji kopalni w 1959 r. bocznicę i infrastrukturę przeładunkową zlikwidowano.”

Od strony drogi dochodzącej do danego torowiska zachowały się ruiny pomieszczenia będącego zapewne częścią bocznicy kopalni.

Natomiast nieopodal pośród drzew znajdują się betonowe pozostałości fundamentów infrastruktury kolei linowej i urządzeń przeładunkowych.

Przy drodze prowadzącej do wsi Nieciecz w miejscu gdzie górnicza kolej linowa przecinała drogę widoczne resztki podpór kolejki.


źródło map przedwojennych: deutschefotothek.de
fragment tekstu na podstawie broszury: „140 lat kolei w Nowej Soli i powiecie nowosolskim”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s