Wilkocin

Jak już pisałem, duża część Przemkowskiego Parku Krajobrazowego to dawny radziecki poligon.

Na terenie tego poligonu w czasach jego działalności dla celów szkoleniowych radzieckiego lotnictwa stworzona została pełnowymiarowa makieta… lotniska NATO. Minęło już ponad 20 lat od kiedy poligon nie istnieje, dawna makieta lotniska pochłaniana jest powoli przez las, ciągle jednak kształt tego niby-lotniska można rozpoznać na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

źródło zdjęcia: geoportal.gov.pl.

Na zdjęciu lotniczym w miejscu pasa startowego na makiecie widać białą plamę (51°27’45.0″N 15°46’24.0″E) – jest to zapewne miejsce gdzie radzieccy lotnicy udoskonalali celność niszczenia pasa startowego wrogiego lotniska. Dziś w tym miejscu jest ogromna dziura w piachu.

Co ciekawe na makiecie lotniska oprócz pasa startowego można rozpoznać całą infrastrukturę z drogami kołowania, a nawet wieżą kontroli lotów (51°27’58.5″N 15°46’19.0″E). Te ‚zabudowania’ na makiecie były w rzeczywistości… kilkumetrowymi ziemnymi wałami usypanymi w kształt przypominający od góry do złudzenia budynki.


Północno-wschodni skraj dawnego poligonu, tuż obok wsi Wilkocin skrywa jeszcze jedną ciekawostkę.

Był to teren ściśle strzeżony z wartowniami w lesie…

…oraz podwójnym ogrodzeniem pod napięciem. W lesie dostrzec można ruiny zabudowań.

Tuż obok, w piaszczystych wydmach kilka wejść pod ziemię.

Z tego miejsca (51°28’40.0″N 15°48’25.0″E) w czasie zimnej wojny dowodzono flotą okrętów podwodnych Układu Warszawskiego w promieniu kilku tysięcy kilometrów.
W Wilkocinie znajdował się radziecki system łączności troposferycznej BARS. Obsługiwany tylko przez radzieckich wojskowych, nikt inny nie miał tutaj absolutnie prawa wstępu.

Cały kompleks zajmował 8,5 hektara i był samowystarczalny. Najważniejsza część systemu BARS ukryta była w Wilkocinie pod ziemią (a właściwie pod piachem).

Wybudowane bunkry zajmowały w sumie 2,8 tysiaca metrów kwadratowych.

Po opuszczeniu tereny przez wojska rosyjskie w 1992 roku, wszystko co było jeszcze do zdemontowania zostało rozkradzione. Obecnie ostał się jedynie beton.

Reklamy

2 thoughts on “Wilkocin

    • Niestety nie jeździłem tam. Kiedyś się przymierzałem, znalazłem nawet stronę jednostki wojskowej, gdzie były na bieżąco aktualizowane godziny strzelań na tym poligonie, czyli kiedy się tam lepiej nie zapuszczać 🙂
      Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s