Jasne Źródło i Halizna

Przeglądając przedwojenną mapę olbrzymich przestrzeni leśnych okolic Armadebrunn natknąłem się na zaznaczone miejsce nazwane „Ziegen Tränke” („Kozi Wodopój”?)

źródło mapy: deutschefotothek.de

Jak już wspominałem w poprzednich wpisach z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, po II wojnie światowej ten teren przejęło wojsko radzieckie na poligon. Może to oznaczać że przedwojenny kształt terenu może już istnieć tylko na starej mapie. Powojenna mapa topograficzna co prawda drogi z przedwojennej mapy już nie ma ale miejsce zaznaczone pod nazwą Jasne Źródło (51°27’32.5″N 15°41’38.0″E) istnieje:

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Skoro jestem w tej okolicy to spróbuję tam dotrzeć, o ile teren dawnego poligonu na to pozwoli 🙂


Teren pozwolił i co więcej było to chyba najpiękniejsze półtora kilometra jesiennym leśnym duktem w Przemkowskim Parku Krajobrazowym.

W tak pięknych okolicznościach jesieni dotarłem do celu.

Oto „Jasne Źródło”, albo jak kto woli „Ziegen Tränke”:


Pokazana na fragmencie przedwojennej mapy powyżej droga „Olser Weg” prowadziła dalej lasem na północny wschód aż do osady Pogorzele. Działalność radzieckiego poligonu spowodowała, że ta droga bezpowrotnie zniknęła, a cała okolica została wylesiona.

Obszar ten został nazwany ‚Halizna’.

Halizna to „powierzchnia leśna, która nie została odnowiona, obsadzona (sztucznie lub naturalnie), w ciągu pięciu lat od wycięcia drzewostanu.” (żródło – Wikipedia)

źródło map: geoportal.gov.pl

Ale, że natura nie znosi próżni, dzisiaj na tym piaszczystym obszarze rosną wrzosy…

 

… dużo wrzosów…

… BARDZO dużo wrzosów 🙂

 

 

„Specjalny Obszar Ochronny „Wrzosowisko Przemkowskie” obejmuje teren dawnego poligonu przemkowskiego, gdzie wskutek wylesienia ukształtowały się rzadko spotykane w naszym regionie biocenozy: rozległe wrzosowisko oraz wydmy śródlądowe i piaszczyska z roślinnością psammofilną. Ostoja rozciąga się od piaszczysk środkowej części Przemkowskiego Parku Krajobrazowego w kierunku południowo-zachodnim… „Wrzosowisko Przemkowskie” jest niezwykle cennym obszarem, chroniącym największe na Dolnym Śląsku suche wrzosowisko w podtypie subatlantyckim, oraz rozległe połacie wydm śródlądowych z murawami szczotlichowymi.”

fragmenty tekstu na podstawie: gminaboleslawiec.pl

źródło mapy: tablica przy leśniczówce w Piotrowicach.

Reklamy

One thought on “Jasne Źródło i Halizna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s