Plac Wilhelma i Augusty-Wiktorii

Podczas majowej ‚objazdówki rowerowej’ w Górach Bystrzyckich wracając do Pokrzywna natknąłem się u zbiegu Zajęczej Ścieżki z Zieloną Drogą (50°22’21.0″N 16°29’04.5″E) na pochylony obelisk przy miejscu odpoczynku.

Początkowo sądziłem, że jest to jakiś stary drogowskaz, jednak dopiero niedawno przeczytałem informacje, że obelisk informował, że jesteśmy na „Placu Wilhelma i Augusty-Wiktorii”.

źródło fotografii: dolny-slask.org.pl

Na powyższej fotografii obelisku (z leśniczym Fabig z Pokrzywna) widać dwie daty. Rok 1881 upamiętnia ślub cesarskiej pary (27 lutego 1881 roku). Z tej okazji posadzono w tym miejscu dwa klony, z których jeden nazwano Wilhelm a drugi Augusta –Wiktoria. Ponieważ taki przyrodniczy pomnik związany z tym wydarzeniem został po latach zapomniany, ćwierć wieku później , przytransportowano kamień z pobliskiej Kamiennej Góry, ogrodzono opisano na nim to miejsce. Datę umieszczenia obelisku (1906) również na nim zaznaczono.

Obecnie po napisach na obelisku niewiele pozostało.

Chociaż porównując z napisem na fotografii, można rozpoznać pojedyncze litery.

Pozostałości napisów są na ścianie obelisku pochylonym obecnie stroną do ziemi, więc by je zobaczyć, trzeba się trochę natrudzić 🙂 Chyba, że w przyszłości obelisk zostanie z powrotem wyprostowany, a może i kiedyś na powrót odnowiony?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s