Na kamieniach w Lubuskiem… – Dzikowo

Kilka kilometrów na wschód od Gubina, bezpośrednio przy szosie do Krosna Odrzańskiego, leży mała miejscowość Dzikowo – z małymi domami i dużymi ogrodami, za którymi rozpoczyna się bezkresny las. Starzy mieszkańcy Guben chętnie przypominają sobie przedwojenną nazwę tej miejscowości – „Heidekrug”, w dosłownym tłumaczeniu „Gospoda w borze” lub „Gospoda na wrzosowisku”.

To tutaj na odpoczynek zatrzymywali się furmani, pracownicy leśni, zbieracze jagód i grzybów oraz turyści. Nawet kolej żelazna miała w pobliżu swój przystanek o nazwie „Stadtforst” („Las miejski”).

fragment tekstu i fotografia: gazeta.gubin.pl

źródło mapy: deutschefotothek.de

Gdyby nie krajowa droga nr 32, w tej małej wiosce leżącej pośrodku ponad 5600 hektarów Lasów Gubińskich panowałaby cisza i spokój. Po wspomnianej w tekście gospodzie dzisiaj już nie ma praktycznie żadnego śladu.

W Dzikowie zatrzymałem się na moment ze względu na dwie ‚kamienne’ ciekawostki z dawnych lat:


Tuż za gospodarstwami po południowej stronie, pośród zabytkowych potężnych dębów ukryty jest dawny pomnik  (51°58’30.0″N 14°51’17.6″E)

Niestety napisy na głazie zostały skute i są zupełnie nieczytelne. W oczy rzuca się jedynie wykuty maltański krzyż u szczytu.


Przy drodze, zaraz za tablicą miejscowości (51°58’36.2″N 14°51’20.5″E) stoi dawny drogowskaz w postaci kamiennego słupa.

Na trzech z jego czterech ścian, drogowskaz pokazywał kierunki. Niestety nazwy zostały skute i ostały się jedynie strzałki.

Mogę jedynie domniemywać, że strzałka skierowana na północ wskazywała drogę na przystanek kolejowy, strzałka na zachód Gubin, na wschód Krosno Odrzańskie. Natomiast strzałka na południe albo drogę do wspomnianego pomnika, albo leżących 1.5km dalej wzgórz, lub najbliższą wioskę w tym kierunku – Kaniów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s