Izerski trójstyk

Zielony szlak turystyczny mający początek na  granicy polsko-czeskiej przy słupku IV/64 i biegnący po zboczu w stronę Czerniawy-Zdrój. Po około 250 metrach docieram na miejsce (50°53’37.0″N 15°16’39.0″E). To tutaj spór graniczny w pierwszych latach XVII wieku zapoczątkował…

Ale po kolei, najpierw piękny widok z tego miejsca, za drzewem jest nawet ławeczka. Można usiąść, podelektować się roztaczającą panoramą i poczytać trochę historii 🙂

 

Schaffgotsch przesuwa graniczne punkty swoich włości na terytorium Friedlandu. Ustanawiana  zostaje komisja, a leśnicy z całego spornego obszaru składają zeznania pod przysięgą, gdzie początkowo przebiegała granica.W 1628 roku książę Albrecht von Wallenstein z Friedlandu umieszcza tablicę (niem. „Tafel”) ze swoim herbem na świerkowym drzewie (niem. „Fichte”) na dowód granicy swoich ziem w sporze ze śląskim rodem Schaffgotsch.

Świerk z graniczną tablicą stał do 1790 roku, kiedy to został powalony przez burzę. W jego miejscu postawiono słup z piaskowca który zostaje nazwany „Tafelstein”.

 

Świerk oraz tablica na nim nie poszły w całkowite zapomnienie. Niemiecka nazwa „Tafelfichte” przyjęła się jako nazwa dla całej góry, nazywanej po czesku Smrk (a po polsku Smrek). Taka jest oto geneza nazewnictwa najwyższego szczytu czeskiej części pasma Gór Izerskich.

 

źródło mapy: deutschefotothek.de

Wracając do kolei losu „Tafelstein” którego na obecnych mapach turystycznych możemy odnaleźć pod czeską nazwą „Tabulový kámen”:

 

Słup został zniszczony w 1874 w wyniku nieostrożnego zaprószenia ognia w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a winowajcy musieli zapłacić za postawienie nowego kamienia.W 1908 roku to miejsce opisał wielki znawca Gór Izerskich, Ernst Becker:

„Stoi w tym miejscu historyczny kamień z wyrytym numerem 111 i rzymskim V; literą „P” po śląskiej stronie oraz „B” po austriackiej.”

Kamienie graniczne zostały przekute na nowe oznaczenia w roku 1929. Ponowna zmiana oznaczeń nastąpiła po drugiej wojnie światowej.

 

Obecnie słupek graniczny granicy polsko-czeskiej w tym miejscu ma oznaczenie 64/4.

 

W całej tej historii miejsce to stało się trójstykiem granic:

  • dóbr Frydland, Meffersdorf, Greiffenstein
  • Austrii, Saksonii i Prus
  • Czech, Górnych Łużyc i Sląska (mapa z 1745 roku):

źródło mapy: deutschefotothek.de

W 2008 roku postawiony został granitowy kamień z przytwierdzoną płytą w trójjęzycznym opisem i herbami regionów stykających się tutaj.

 

 

Wysokość 1072 m n.p.m. jest najwyższym punktem Górnych Łużyc.

 

fragmenty tekstu na podstawie artykułu z czasopisma Karkonosze – Góry Izerskie

(Časopis Krkonoše – Jizerské hory)

Reklamy

4 thoughts on “Izerski trójstyk

  1. Ciekawa jest też granica po przeciwnej stronie Smreka (na zejściu w Dolinę Izery, trzeba iść bez szlaku). W kilku miejscach stoją stare słupki dublujące obecne czerwono-białe słupki PL/CZ. Są mniej więcej takiej samej wysokości, ale chudsze i zaokrąglone u góry. Nie mam pojęcia co to za słupki. Można podejrzewać, że są to dawne znaki graniczne, ale nie ma na nich nic, co mogłoby potwierdzić tę tezę. Jeden taki słupek zachował się przy dawnym turystycznym przejściu granicznym na Smreku. Zwróciłeś może uwagę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s