Radosno

Ostatnio zaciekawiła mnie jedna z usług dostępna w serwisie geoportal, mianowicie, zacytuję: „Przeglądanie hipsometrii o stałej skali barw dla Numerycznego Modelu Terenu (NMT) o rozdzielczości 1m, który powstał w wyniki lotniczego skanowania laserowego” 🙂 Brzmi może groźnie, ale to co widać na tym odwzorowaniu terenu jest nie lada gratką nie tylko dla archeologów. Aż żałuję, że nie ma dostępnej możliwości odczytania trzeciego wymiaru z tych danych NMT, zapewne wyjaśniłoby się kilka spornych kwestii na temat różnych wysokości publikowanych już na tym blogu.

Co mnie zaciekawiło w tej całej hipsometrii? Otóż, pisząc krótko, taki model terenu „ogołaca” powierzchnie ze wszelkiego rodzaju roślinności zostawiając tylko ukształtowanie „gruntu” pokazując to co jest niewidoczne np. w terenach leśnych na zdjęciach satelitarnych i lotniczych.

W związku z tym kilka pomysłów na przyszłe wędrówki (i opisy) już się urodziło w głowie. Pierwszy z nich poniżej.


Zamek Radosno

Pozostałości zamku ukryte są w gęstym lesie na żółtym szlaku turystycznym z Sokołowska przez Waligórę do Andrzejówki. Największym zachowanym fragmentem są pozostałości wieży zamku.


Kilkanaście metrów od wieży dostrzec można ślady części mieszkalnej…

… oraz studni.

Z zamku zostało niewiele. Na podstawie pomiarów przeprowadzonych podczas badań archeologicznych w latach 1995-96, powstał wykonany przez Rolanda Mruczka plan zamku z zaznaczeniem istniejących fragmentów.

źródło planu: zamki.pl

Cały teren zamku i okolica jest tak porośnięty lasem, że odszukać go na zdjęciu lotniczym jest niemożliwością.

żródło zdjęcia: geoportal.gov.pl

Z pomocą przychodzi wspomniana na początku cieniowana mapa NMT. Na tym samym obszarze co zdjęcie powyżej widać wyraźnie dawny teren zamkowy zbliżony w kształcie do planu zamku.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

 

Reklamy

2 thoughts on “Radosno

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s