Sowa (Eulenburg) [zn.]

Weekendowy ‚męski’ wypad z synem w Góry Sowie. Pierwszoplanowo odwiedzanie podziemnych obiektów kompleksu ‚Riese’. Wychodzimy z ‚Włodarza’ jeszcze przed południem. Podczas ‚lunchowej’ przerwy schodzę w rozmowie z synem na temat czy pod Wielką Sową powstawały podziemne budowle kompleksu czy nie? W pewnym momencie Młody mówi:

„Idziemy na Wielką Sowę”

Ja mu na to, że śladów podziemi pod Wielką Sową raczej nie znajdziemy, bo już wielu ich poszukiwało przed nami. Syn na to „Ale Wielka Sowa ma inne zapomniane tajemnice? Ja wiem, że wiesz – idziemy” 🙂 I nie mam wyjścia.  Pada na jedyny możliwy wybór – moja ulubiona trasa wejścia na Wielką Sowę – zielony szlak z Sokolca. Szlak, który prowadzi dawną główną drogą nieistniejącej już dzisiaj osady Eulenburg ( od roku 1888 Eulburg, Euldorfel, od roku 1945 Sowa).  

źródło mapy: deutschefotothek.de

W XIX wieku osada ta liczyła ponad 40 domów i ciągnęła się wzdłuż doliny.

źródło fotografii: dolny-slask.org.pl

 Dzisiaj wejście na szlak wygląda tak: Poszukujemy z synem śladów dawnej osady. Młody co chwila pokazuje na łące fragmenty murów domostw – zaczyna mu się tutaj podobać 🙂 Wchodzimy powoli w las. Oczywiście rozglądamy się dokoła. Mijamy miejsce, gdzie było schronisko „Müllermaxbaude” a po wojnie dom wczasowy „Lucynka”. Idąc dalej co chwila można dostrzec pozostałości zabudowań osady… … piwnic… … wejść do dawnych domostw. Naliczyłem ponad kilkanaście śladów domostw po dawnej osadzie ukrytych obecnie w lesie. Starałem sobie wyobrazić jak ta dolina dawniej wyglądała, musiało być tu naprawdę pięknie… Nawet się nie spostrzegliśmy kiedy dotarliśmy z synem do „Zosieńki”. A dalej? Dalej to już zatłoczone schronisko „Sowa” i nieprzebrane tłumy na szczyt Wielkiej Sowy. Tłumy nieświadome piękna i zapomnianych tajemnic zboczy tej pięknej góry….

Reklamy

One thought on “Sowa (Eulenburg) [zn.]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s