Słoneczne Skały

Zielony szlak turystyczny poprowadzony od Radkowskich Skał do grupy skalnej Pielgrzym jest wg mnie jednym z najatrakcyjniejszych szlaków pieszych w Górach Stołowych. Odcinki poprowadzone krawędzią urwiska, pod olbrzymimi blokami skalnymi są typowo ‚górską’ odskocznią pokazującą granicę ‚płaskiej’ wierzchowiny i prawie pionowej ściany na jej końcu.

Idąc od strony Radkowskich Skał, mnie więcej w połowie drogi do Pielgrzyma, zielony szlak swoim dotychczasowym przebiegiem na wschód, wychodzi spod skalnego podnóża urwiska na jego szczyt kierując się na południe. W tym miejscu urwisko zaczynające się nieopodal ścieżki nosi nazwę Słonecznych Skał.

Dróżka krawędzią Słonecznych Skał przebiega wzdłuż dzisiejszej granicy gmin Radków i Szczytna. Patrząc na stare mapy ta obecna granica administracyjna pokrywa się z dawną granicą historyczną, której ślady oznaczania w przeszłości można wypatrzeć idąc szlakiem.

Na okolicznych skałach i głazach wyryty został charakterystyczny znak graniczny krzyża. Ciekawostką jest to, że na odcinku Slonecznych Skał jego kształt jest nieco inny niż pozostałe znaki graniczne w Górach Stołowych. Mianowicie nie są to tylko dwie krzyżujące się linie, lecz każda z nich zakończona jest niewielką prostopadłą ‚poprzeczką’:

Obok znaku wykuta została cyfra. Przy niektórych znakach została dodatkowo wyryta data. Numeracja znaków granicznych jest rosnąca z północy na południe. Dotychczas udało mi się wypatrzeć następujące znaki graniczne przy Slonecznych Skałach:

Znak nr 3:

Znak nr 4:

Znak nr 6:

Znak nr 7:

Znak nr 8:

Znak nr 12, pod którym wyryta została data 1728:

Znak nr 13:

Znak nr 16:

Znak nr 17:

Znak nr 18 z wyrytą datą 1831:

Znak nr 20:

Wykuta data 1728 przy znaku nr 12 jest identyczna jak w kilku innych miejscach na linii starych granic dóbr w Górach Stołowych. Można więc założyć, że linia graniczna przy Słonecznych Skałach została na pewno wyznaczona na początku XVIII wieku a być może i wcześniej.


 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s