Lhotecký Šefel

Po ubiegłorocznym poszukiwaniu śladów granicy polsko-czeskiej sprzed 1958 roku w dolinie koło osady Řeřišný, został mi w tej okolicy do sprawdzenia przebieg starej granicy na wierzchowinie nazywanej na czeskich mapach (mapy.cz) – Lhotecký Šefel 693m n.p.m.
Przebieg granicy polsko-czechosłowackiej przed 1958 rokiem wyglądał następująco:

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Korekta granicy między Polską a Czechosłowacją W 1958 roku ‚wyrównała’ tę granicę oddając tereny na niekorzyść Polski. Obecna linia graniczna wygląda tak (czerwona linia na mapie):

Na powyższej mapie z zaznaczonych przebiegiem starej i obecnej granicy można zauważyć jedną rzecz – mają część wspólną w jednym punkcie, jest to słupek graniczny z obecnym numerem 177/6.

177_6

Najciekawsza na tym słupku jest jego góra, jest na niej wyryty obecny przebieg granicy, jednak nie do końca został usunięty przebieg przed 1958 roku i jest on również widoczny 🙂

I właściwie to tyle moich znalezisk po starej granicy polsko-czechosłowackiej wokół wierzchowiny Lhotecký Šefel. Idąc śladem granicy do punktu na mapie oznaczonego XXX/5 natknąłem się na dwa wspaniałe punkty widokowe w miejscach gdzie Czesi wycięli las…

… a poza tym, jak to w Górach Stołowych – sporą ilość skalnych grzybów. 🙂

lhotecky_sefel_grzyb2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s