Skalniak czy Szczeliniec Wielki? – Rekonesans wysokościowy Szczelińca Wielkiego.

Po odczycie wysokościomierzem wartości 922m n.p.m. na szczycie Skalniaka, przy moim wpisie o tym wydarzeniu pojawił się słuszny komentarz czy na Szczelińcu uwzględniłem skałę Fotel Pradziada. Wiem, że geodezyjny punkt – te słynne „919m n.p.m.” Szczelińca Wielkiego znajduje się na tarasie widokowym na tej skale, no ale ponad tarasem jest jeszcze górny fragment skały, rzeczony Fotel Pradziada. Poza tym w komentarzu pojawiło się pytanie, czy któraś z okolicznych skał nie jest przypadkiem wyższa od Fotela Pradziada.

Zdecydowałem się więc pójść jeszcze raz na Szczeliniec Wielki i popatrzeć ponownie na to wszystko.

szczeliniec_ze_skalniaka_2015


Rekonesans wysokościowy Szczelińca Wielkiego.

Poczynione obserwacje są następujące.

1. Punkt wysokościowy ‚919.2m n.p.m.’ Szczelińca Wielkiego oznaczany na mapach znajduje się na tarasie widokowym skały zwanej Fotelem Pradziada w pozycji (50°29’05.42″N, 16°20’27.82″E).

2. Repera czy innego znaku geodezyjnego w tej pozycji GPS na tarasie widokowym nie znalazłem.

3. Wysokościomierz barometryczny, skalibrowany w punkcie geodezyjnym przy szosie do Pasterki, położony na deskach tarasu widokowego pokazał wartość 919m n.p.m.

4. Z tarasu widokowego widoczne są dwie skały mogące potencjalnie być wyższe od Fotela Pradziada. Dalmierz zainstalowany w moim smartfonie dla tych obu skał pokazał, że są one poniżej poziomu, z którego dokonywałem pomiaru dalmierzem. Niemniej jednak jest to pomiar mocno amatorski i obie te skały powinny zostać zmierzone geodezyjnie.

5. Fotel Pradziada czyli górna część skały ponad poziomem tarasu widokowego. Zmierzona jego wysokość ponad poziomem desek tarasu to około 2.3 metra.

Z obserwacji 1 i 5 wynika, że najwyższy punkt Fotela Pradziada jest w okolicy 921.5 metra nad poziomem morza. Zakładając, że skały z obserwacji 4 będą niższe, wychodzi różnica niecałego metra pomiędzy wysokością Skalniaka a Szczelińcem Wielkim dokonanych moim wysokościomierzem barometrycznym.

Różnica poniżej jednego metra jest w granicy błędu mojego wysokościomierza, dlatego nie jestem w stanie określić na tej podstawie, który szczyt jest wyższy.

 

AKTUALIZACJA WPISU – KOMENTARZ.

Wpis ten powstał w maju 2015 roku. Opisałem wtedy swoje wnioski na bazie odczytów wysokości Skalniaka i Szczelińca Wielkiego wysokościomierzem barometrycznym. Ponieważ pomiar był amatorski, przez następne miesiące starałem się uzyskać informacje i odpowiedź na temat wysokości Skalniaka we właściwych urzędach geodezyjnych i kartograficznych. Jednoznacznej odpowiedzi tej nie otrzymałem…

Cztery miesiące po tym wpisie, we wrześniu 2015, zakupiłem numeryczne mapy wysokościowe rejonu gór Skalniak i Szczeliniec Wielki. Dane te mają większą dokładność i pochodzą z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, mogę więc je uznać za wiarygodne. Po analizie tych danych wnioski są inne niż dotychczas uważałem na podstawie moich pomiarów.

W czerwcu 2020 roku wykonalem ponowną weryfikacje wysokości najwyższych skał na Szczelińcu Wielkim na podstawie numerycznych map wysokościowych.

Otrzymane wyniki umieszczam w zbiorczym wpisie:„Topograficzne porządki najwyższych wierzchołków mezoregionów Sudetów.”


Kilka spostrzeżeń przy okazji rekonesansu:

  • Płatne wejście na wierzchołek góry uważam za skandal, a bramki metra przy wejściu na Szczeliniec Wielki (podobnie jak i w Błędnych Skałach) świadczą tylko o klasie i profesjonaliźmie dyrekcji PNGSu, która na to pozwoliła.
  • Ilość przewalających się przez Szczeliniec Wielki wycieczek szkolnych przeraża. A związany z tym hałas słyszałem już od drogi asfaltowej do Pasterki. Masakra świadcząca o klasie i profesjonaliźmie wychowawców i przewodników górskich, którzy na to pozwalają.
  • Smarowanie skał Szczelińca napisami to już debilizm. Przypominam pracownikom PGNSu tak licznym na Szczelińcu, że park narodowy powstał pierwszoplanowo w celu ochrony przyrody nieożywionej i ich (pracowników) zadaniem jest nie tylko kasowanie za wejście a przede wszystkim kasowanie takich debili.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s