Skalniak czy Szczeliniec Wielki? – Rekonesans wysokościowy Szczelińca Wielkiego.

Po odczycie wysokościomierzem wartości 922m n.p.m. na szczycie Skalniaka, przy moim wpisie o tym wydarzeniu pojawił się słuszny komentarz czy na Szczelińcu uwzględniłem skałę Fotel Pradziada. Wiem, że geodezyjny punkt – te słynne „919m n.p.m.” Szczelińca Wielkiego znajduje się na tarasie widokowym na tej skale, no ale ponad tarasem jest jeszcze górny fragment skały, rzeczony Fotel Pradziada. Poza tym w komentarzu pojawiło się pytanie, czy któraś z okolicznych skał nie jest przypadkiem wyższa od Fotela Pradziada.

Zdecydowałem się więc pójść jeszcze raz na Szczeliniec Wielki i popatrzeć ponownie na to wszystko.


Rekonesans wysokościowy Szczelińca Wielkiego.

Poczynione obserwacje są następujące.

1. Punkt wysokościowy ‚919.2m n.p.m.’ Szczelińca Wielkiego oznaczany na mapach znajduje się na tarasie widokowym skały zwanej Fotelem Pradziada w pozycji (50°29’05.42″N, 16°20’27.82″E).

2. Repera czy innego znaku geodezyjnego w tej pozycji GPS na tarasie widokowym nie znalazłem.

3. Wysokościomierz barometryczny, skalibrowany w punkcie geodezyjnym przy szosie do Pasterki, położony na deskach tarasu widokowego pokazał wartość 919m n.p.m.

4. Z tarasu widokowego widoczne są dwie skały mogące potencjalnie być wyższe od Fotela Pradziada. Dalmierz zainstalowany w moim smartfonie dla tych obu skał pokazał, że są one poniżej poziomu, z którego dokonywałem pomiaru dalmierzem. Niemniej jednak jest to pomiar mocno amatorski i obie te skały powinny zostać zmierzone geodezyjnie.

5. Fotel Pradziada czyli górna część skały ponad poziomem tarasu widokowego. Zmierzona jego wysokość ponad poziomem desek tarasu to około 2.3 metra.

Z obserwacji 1 i 5 wynika, że najwyższy punkt Fotela Pradziada jest w okolicy 921.5 metra nad poziomem morza. Zakładając, że skały z obserwacji 4 będą niższe, wychodzi różnica niecałego metra pomiędzy wysokością Skalniaka a Szczelińcem Wielkim dokonanych moim wysokościomierzem barometrycznym.

Różnica poniżej jednego metra jest w granicy błędu mojego wysokościomierza, dlatego nie jestem w stanie określić na tej podstawie, który szczyt jest wyższy.

AKTUALIZACJA WPISU – KOMENTARZ.

Wpis ten powstał w maju 2015 roku. Opisałem wtedy swoje wnioski na bazie odczytów wysokości Skalniaka i Szczelińca Wielkiego wysokościomierzem barometrycznym. Ponieważ pomiar był amatorski, przez następne miesiące starałem się uzyskać informacje i odpowiedź na temat wysokości Skalniaka we właściwych urzędach geodezyjnych i kartograficznych. Jednoznacznej odpowiedzi tej nie otrzymałem…

Cztery miesiące po tym wpisie, we wrześniu 2015, zakupiłem numeryczne dane wysokościowe rejonu gór Skalniak i Szczeliniec Wielki. Dane te mają większą dokładność i pochodzą z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, mogę więc je uznać za wiarygodne. Po analizie tych danych wnioski są inne niż dotychczas uważałem na podstawie moich pomiarów.

Wyniki analizy numerycznych map wysokościowych umieściłem w zaktualizowanym wpisie:„Skalniak – najwyższy szczyt Gór Stołowych [?]”

 


Kilka spostrzeżeń przy okazji rekonesansu:

  • Płatne wejście na wierzchołek góry uważam za skandal, a bramki metra przy wejściu na Szczeliniec Wielki (podobnie jak i w Błędnych Skałach) świadczą tylko o klasie i profesjonaliźmie dyrekcji PNGSu, która na to pozwoliła.
  • Ilość przewalających się przez Szczeliniec Wielki wycieczek szkolnych przeraża. A związany z tym hałas słyszałem już od drogi asfaltowej do Pasterki. Masakra świadcząca o klasie i profesjonaliźmie wychowawców i przewodników górskich, którzy na to pozwalają.
  • Smarowanie skał Szczelińca napisami to już debilizm. Przypominam pracownikom PGNSu tak licznym na Szczelińcu, że park narodowy powstał pierwszoplanowo w celu ochrony przyrody nieożywionej i ich (pracowników) zadaniem jest nie tylko kasowanie za wejście a przede wszystkim kasowanie takich debili.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s