Biedrzychowice Dolne

Żółty szlak turystyczny prowadzący z Gorzupi Dolnej do Lubska. Jestem mniej więcej w połowie jego długości – w Biedrzychowicach Dolnych.

Sprowadza mnie tutaj jeden cel – znaleziony opis tego szlaku, który oznajmia, że na jego trasie kilka kilometrów stąd w lesie znajduje się kamienny drogowskaz ze śladami poniemieckich napisów „Jehsen” (obecnie Białowice) i „Rodstock” (obecnie Roztoki).

Jadąc wzdłuż szlaku okazuje się po pierwsze, że prowadzi on zupełnie inna drogą niż znaleziony opis – równoległą po drugiej stronie doliny rzeczki Szyszyna. No cóż, nie pierwszy raz okazuje się, że szlaki turystyczne w Lubuskiem są już zabytkiem samym w sobie (choć akurat ten jest całkiem dobrze oznaczony) i opisane pewnie przed laty w dobie koniunktury szlakowej turystyki pieszej mają się nijak do stanu obecnego.

Docierając obecnym przebiegiem szlaku do wsi Roztoki (gdzie znajduje się kamienny krzyż, który opisałem rok temu), wracam z powrotem, tym razem kierując się drogami leśnymi opisanymi w znalezionym opisie szlaku. W końcu na celu mam znalezienie drogowskazu.

Nie znalazłem… 😦

Lokalizacja drogowskazu w opisie szlaku była zdawkowa, niemniej jednak na tyle dokładna abym mógł się zorientować w terenie gdzie ten drogowskaz powinien stać. Ale go tam nie było. Dla pewności objechałem rowerem wszystkie okoliczne leśne dróżki wzdłuż i wszerz. I nic.

Nie oznacza to, że wypad był nieudany, wręcz przeciwnie.  Ruiny starego młyna, dolina rzeczki Szyszyny zjechana rowerem w każdy możliwy sposób 🙂 zrekompensowały porażkę znalezienia drogowskazu.


Pozostało mi więc, zamiast drogowskazu opisać krótko wieś Biedrzychowice Dolne, malowniczo położoną we wspomnianej dolinie rzeczki Szyszyny.

Zabytkowy kościółek z XIII wieku w stylu romańskim oraz chata łużycka o konstrukcji szachulcowej, z datą budowy 1789:

biedrzychowice

Pomnik ku czci żołnierzy Wehrmachtu poległych w I wojnie światowej:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s