Wały Śląskie

Jeśli się nie wie, to takie miejsce w lesie zupełnie nie zainteresuje. Ot, po prostu wybrzuszenie terenu (choć może być ciekawe, dlaczego takie regularne) – nic więcej.

A okazuje się, że to miejsce jest zwane w niektórych źródłach „najdłuższym zabytkiem w Europie”.  I zaczyna być interesujące 🙂

Wały Śląskie (Dreigräben) – pas podwójnych i potrójnych wałów ziemnych, opartych o naturalne przeszkody, ciągnących się w zachodniej części Dolnego Śląska na obszarze m.in. Borów Dolnośląskich, począwszy od mokradeł w okolicy wsi Wierzbowa na południu, wzdłuż środkowego i dolnego biegu Bobru, aż po okolice Krosna Odrzańskiego na północy. W systemie Wałów Śląskich wyróżnia się ponadto wkomponowane w ich przebieg rzeki, zalewy i obszary bagienne.
Jedna z tez głosi, że powstały w X-XI wieku, choć ostatnie badania bardziej wskazują na XIV/XV wiek i to, że wały wyznaczały granicę Księstwa Głogowskiego i Księstwa Żagańskiego.


Największy z zachowanych fragmentów Wałów Śląskich znajduje się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy wsiami Wierzbowa i Piotrowice.

 

Potrójny rząd wałów ciągnie się tam z południa na północ przez wiele kilometrów. Najlepiej przebieg wałów w terenie można zaobserwować na mapie cieniowanej  (poniżej w porównaniu z mapą topograficzną po lewej stronie).

źródło map: geoportal.gov.pl


Jeden z odcinków Wałów Śląskich zachował się w również okolicy wsi Przylaski (51°45’21.4″N 15°24’40.8″E).

źródło mapy: geoportal.gov.pl


Istnieje wiele hipotez co do przeznaczenia tych wałów i jakim celom miały one służyć.

Osobiście zgadzam się z hipotezą, która mówi, że Wały Śląskie służyły do celów… celnych. Wały rozlokowane wzdłuż granicy były na tyle wysokie, że stanowiły przeszkodę nie do pokonania dla wozów. Stąd dawni kupcy byli zmuszeni podróżować drogami wzdłuż nich do miejsc, gdzie można było przejechać. Tam oczywiście były punkty ‚graniczne’ gdzie pobierane były opłaty.
Hipoteza jak najbardziej logiczna 🙂

fragmenty tekstu: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s