Na kamieniach w Lubuskiem… – Wiechlice i okolice

Spontaniczny szybki popołudniowy wyjazd do Szprotawy z synem okazał się zaskakująco udany. Pierwszoplanowym celem był drogowskaz do Koberbrunn, dalsze ciekawostki okolic udało się zobaczyć w ciągu raptem godziny zanim zimowy dzień się skończył 🙂 Wracając z Nowej Koperni do Szprotawy pierwszy postój był koło kamiennego krzyża, który to mój syn koniecznie chciał zobaczyć skoro ja go widziałem w zeszłym roku. Niecały kilometr dalej niezaplanowane ‚odkrycie’ i co za tym idzie kolejny przystanek przy starym cmentarzu żydowskim. Po przejeździe przez miasto, następne kilkadziesiąt minut to przejechane raptem kilka kilometrów gdyż kolejne postoje są co chwilę.


Drogowskazy, drogowskazy…

  Droga Szprotawa – Niegosławice. Na prawie całym odcinku nie dotykana od czasów II wojny Światowej – kostka brukowa trzyma się świetnie. Wyjeżdżam ze Szprotawy. Pierwsza krzyżówka (51°33’58.0″N 15°34’18.8″E), przy niej głaz… … i napis ‚Privat Weg 1889’. Wyryta inskrypcja oznacza w tłumaczeniu „prywatną drogę”. Ta zaś wiodła z Henrykowa w kierunku wiejskiego młyna zbudowanego nad rzeką Szprotawą. Prawdopodobnie należała do hrabiego Neumanna na Wiechlicach. Jadę dalej, zbliżam się do miejscowości Wiechlice (51°34’06.8″N 15°35’11.5″E) … … gdzie nazwę miejscowości oprócz obecnej tablicy oznajmia również ta ‚z poprzedniej epoki’: Na kamiennej ‚tablicy miejscowości’ napis: Wichelsdorf, Sprottau Kreis (Wiechlice, obwód szprotawski) W samych Wiechlicach zgubić drogi się nie da 🙂 Pierwszy napotkany drogowskaz we wsi, koło pałacu (51°34’05.8″N 15°35’32.3″E)  jednoznacznie potwierdza, że jadę z kierunku Szprotawy (Sprottau): Przy krzyżówce we wsi (51°34’07.5″N 15°35’38.5″E) możemy porównać drogowskazową przeszłość na kamieniach z metalowym odpowiednikiem w teraźniejszości: Te kamienne obwieszczają, że na dwa sposoby możemy dojechać stąd do Głogowa: – albo przez Kożuchów i Nową Sól (nach Glogau, Freystadt, Neusaltz) – albo przez Suchą Dolną (nach Zauche und Glogau) Wybieram trasę przez Suchą Dolną. Następna wieś to Cieciszów. Tutaj na chwilę odbijam w boczną drogę. Na końcu wsi, przy rozjeździe ostatni tego dnia kamienny drogowskaz (51°33’59.4″N 15°37’53.5″E): Na nim jestem w stanie odczytać tylko ‚nach’ (czyli ‚do…’), nazw miejscowości niestety nie.

Podsumowując: siedem kamiennych pamiątek dawnych znaków komunikacyjnych na tak małej przestrzeni. Co więcej, po powrocie wyczytałem, że to nie wszystkie, jest ich w tej okolicy więcej (i o nich w drugim wpisie) 🙂 Nie dziwię się, to miejsce nazywają ‚Zagłębiem kamiennych drogowskazów’.

źródło mapy: google.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s