Zosieńka

Przy zielonym szlaku prowadzącym od schroniska „Sowa” do Sokolca, około 100 metrów poniżej schroniska, znajduje się opuszczony budynek.

zosienka

Na ścianie budynku drewniana tablica z ciągle jeszcze widocznym napisem „Zosieńka”.

„Zosieńka” wraz ze schroniskiem „Sowa” oraz jeszcze jednym budynkiem pomiędzy nimi…

… są jedynym śladem zabudowy nieistniejącej już dzisiaj osady Eulenburg ( od roku 1888 Eulburg, Euldorfel, od roku 1945 Sowa).

 

Pod koniec lat czterdziestych XX wieku, nielicznie zachowane domostwa przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych oferując aż do lat siedemdziesiątych wypoczynek dla pracowników socjalistycznych zakładów pracy z całej Polski oraz kolonie dla dzieci i młodzieży.

Domy wczasowe FWP otrzymały nowe nazwy: „Lucynka”, „Krysia”, „Grzybek” (dziś już te obiekty nie istnieją), „Marysieńka” (czyli dzisiejsze schronisko „Sowa”) oraz tytułowa „Zosieńka”.

Reklamy

4 thoughts on “Zosieńka

  1. życzyłbym sobie, aby ktoś wyremontował starą „Zosienkę” zanim całkowicie obróci się w ruinę i zostanie po niej tylko fundament, jakich już wiele w tej dolinie…
    Zachwyca mnie ten budynek od lat, położony we wspaniałym miejscu, odnowiony i odpowiednio zagospodarowany dla turystyki mógłby być doskonałą odskocznią od pobliskiego schroniska ‚Sowa’ i leżącego poniżej ‚Orła’, które osobiście nie darzę wielką sympatią, gdyż klimat ostatnimi laty trochę odbiegł w nich od tego typowego ‚schroniskowego’.
    Tak czy owak, do ożywienia ‚Zosienki’ potrzeba kogoś z pasją i pieniędzmi, a o kogoś takiego bardzo trudno, jak nie niemożliwe niestety….
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s