Kamienny krzyż na Wielkiej Sowie

Są takie miejsca w masywie Wielkiej Sowy – najwyższego szczytu Gór Sowich, w których opisana jest historia jaka się tutaj wydarzała. Do niektórych z takich miejsc podejrzewam, że w ciągu roku zagląda może kilka osób.

Jedno z nich znajduje się około pół kilometra od szczytu Wielkiej Sowy. Obiekt ten zaznaczony jest na mapie z 1937 roku jako krzyż.

źródło mapy: deutschefotothek.de

Niewiele można znaleźć informacji o tym krzyżu:

Stoi w tym miejscu od 1851 roku. Rok wcześniej na Wielkiej Sowie, wtedy Hohe Eule, zaginął czteroletni chłopiec. Ciało znaleźli prawdopodobnie pracujący w lesie drwale. Wkrótce postawiono kamienny krzyż z marmurową tablicą.

fragment tekstu: gorytajemnic.pl


Pierwszy raz okazja do zobaczenia co to za krzyż nadarzyła się w lutym 2015 roku. Po ‚zimowym zdobyciu’ wierzchołka Wielkiej Sowy i braku perspektyw na podziwianie widoków z wieży stwierdziłem, że podejmę próbę dotarcia do tego krzyża.

Po raz pierwszy w życiu robiłem za przewodnika 🙂 Towarzyszyła mi tego dnia wspaniała grupa dobrych znajomych. Jak się dowiedziała, że moim celem jest, kto wie, czy nie pierwsze zimowe dotarcie do tego krzyża 😉 ochoczo postanowiła iść razem ze mną.

Od niebieskiego szlaku mieliśmy do pokonania około dwieście metrów przez las w śniegu głębokim momentami po uda. Być przewodnikiem to zadanie odpowiedzialne, tym bardziej, że sam szedłem do tego miejsca pierwszy raz mając tylko koordynaty z powyższej przedwojennej mapy. Po ‚dobrych’ kilku minutach przedzierania się w śniegu dotarliśmy do rowu trawersującego zbocze Wielkiej Sowy. Rów ten najprawdopodobniej służył dawniej do transportu ściętych drzew. Idąc wzdłuż rowu dostrzegamy krzyż (50°40’57.5″N 16°28’56.0″E).

I tak oto zimowa wyprawa do kamiennego krzyża na Wielkiej Sowie zakończyła się sukcesem 🙂

Oczyściliśmy tablicę ze śniegu, niestety inskrypcje na niej były ledwo widoczne i okazały się praktycznie nie do odczytania.

 


Kolejna okazja zobaczenia tego kamiennego krzyża na Wielkiej Sowie nadarzyła się prawie trzy lata później jesienią 2017 roku. Ponownie motywatorem był brak perspektyw na podziwianie widoków z wieży po zdobyciu wierzchołka 😉

Tym razem drogę już znałem i bez problemu szybko dotarłem na miejsce.

Podczas ponownego odwiedzenia tego krzyża chciałem spróbować odczytać inskrypcje znajdujące się na tablicy.

Ułatwiła mi to pogoda – padający deszcz i wilgoć spowodowała, że ujawniły się napisy na tablicy dużo wyraźniejsze niż podczas poprzedniej wizyty.

Inskrypcja wyryta na marmurowej tablicy znajdującej się na krzyżu brzmi:

„Hier fand Seine frühen Todt

Carl Benjamin Grieger

4 Jahr alt ehel. Sohnlein des

C.Griegers in Fridrichsberg welcher

d.20 Mai 1856 verstorben ging u. des

sen- Gebeine d.17 Juni 1857 hier gefunden

Gewidmet Wüstewaltersdorf

d.19.Sept.1858.

Tekst inskrypcji można przetłumaczyć jako:

„Tu znalazł swą przedwczesną śmierć Carl Benjamin Grieger. Czteroletni syn C. Grieger z Fridrichsberg (dzisiaj jest to ul. Kolonia Górna w Walimiu), który zmarł 20 maja 1856 r. i którego zwłoki odnaleziono 17 czerwca 1857 r. Jemu krzyż ten jest dedykowany. Walim — 19 września 1858 r.”

 


Oryginalny wpis z lutego 2015 roku został zaktualizowany w październiku 2017 roku.

źródło tekstu inskrypcji: T. Śnieżek „Pomniki, tablice pamiątkowe i słupki graniczne Parku Krajobrazowego Gór Sowich”.


Reklamy

5 thoughts on “Kamienny krzyż na Wielkiej Sowie

  1. Bardzo ł adnie zredagowany ten blog . Jeśli mowa o krzyżu ? to prawda , został poświęcony temu zaginionemu 4 latkowi. Pozdrawiam serdecznie i życzę jeszcze więcej wrażeń w górach Sowich.

    • Dziękuję za miłe słowa o blogu. Do krzyża na Wielkiej Sowie na pewno się jeszcze raz wybiorę, w ciągu ostatniego roku nauczyłem się jak odczytywać (bez szkody dla zabytku) ledwo widoczne kamienne inskrypcje. Jeśli się więc uda odczytać oryginalny napis na krzyżu – nie omieszkam umieścić jego treść na blogu 🙂
      Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s