Cmentarz żydowski w Zielonej Górze. [zn.]

Pierwsi osadnicy żydowscy, przybyli do Zielonej Góry już w średniowieczu. Nie mogli jednak utworzyć samodzielnej gminy wyznaniowej, gdyż ówczesne prawo zabraniało im nabywania ziemi na własność. Dopiero w roku 1812 ukazał się edykt królewski, który ów zakaz znosił. Jeszcze w tym samym roku, latem, starszy gminy żydowskiej, doktor praw Zachariasz Anders, wystąpił z petycją o zakup ziemi pod cmentarz. Rada Miejska wniosek przyjęła i wkrótce rozpoczęły się prace nad ukształtowaniem terenu pod przyszłą nekropolię izraelicką.

Cmentarz żydowski w Zielonej Górze został założony w 1814 roku i zlokalizowany został u zbiegu dzisiejszych ulic Chmielnej i Wrocławskiej (51°55’58.4″N 15°31’29.8″E).

źródło mapy: wimbp.zgora.pl

Nekropolia ta przetrwała okres drugiej wojny światowej w relatywnie dobrym stanie i została zdewastowana na polecenie lokalnych władz dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Usunięto wtedy niemal wszystkie nagrobki.

Od strony ulicy Chmielnej zachował się ceglany cmentarny mur.

Dziś teren tego dawnego cmentarza jest tak zarośnięty, że wejście do niego praktycznie możliwe jest tylko w porze zimowej.

Na terenie dawnego cmentarza znajduje się wzniesiony w stylu klasycystycznym dom przedpogrzebowy. Jest on częsciowo zniczony, był wykorzystywany jako obora, a później jako warsztat samochodowy.

Obecnie w budynku tym zgromadzone zostały nieliczne nagrobki (macewy), odnalezione w ostatnich latach na terenie nekropolii.

Jednak niektóre nagrobki zostały rzucone w jedno miejsce pod murem cmentarnym.

cm_zydowski_nagrobki2

Wyczytałem, że ostatnio cmentarzem zaopiekowały się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Lubuska Fundacja Judaica. Mam nadzieję, że w niedalekim czasie uda się zadbać odpowiednio o to miejsce.

Jestem niestety zmuszony dodać w tytule tego postu dopisek [zn.] – zniszczony. Miejsce w tej chwili jest bardzo zaniedbane i zapomniane. Obym mógł niedługo skreślić to poprzednie zdanie z wpisu.

Fragmenty tekstu: kirkuty.xip.pl; opencaching.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s