Bocznica do zakładów Listnera

Rozmawiam sobie ze starym znajomym. W rozmowie schodzimy na temat kolejki szprotawskiej. Rozwodzę się na temat mojej tegorocznej rowerowej wyprawy aż do Chotkowa wzdłuż dawnego torowiska. Znajomy odwdzięcza się pytaniem ‚A czy wiesz o nieznanej na mapach bocznicy w Zielonej Górze?’.

Nieznanej? Niemożliwe, niemieckie mapy są przecież niesłychanie dokładne. Wyciągam stare mapy, które mam. Wszystkie ‚zakładowe bocznice’ w przedwojennej Zielonej Górze są na nich. Ale tej, o której znajomy mówi nie ma…

źródło mapy: własne

… znajomy drąży dalej: ‚jak pojedziesz w to miejsce to znajdziesz tam ślad po tej bocznicy’. Jest koło ulicy Kukułczej – pokazując miejsce na ‚googlowskiej’ mapie:

źródło mapy: maps.google.com

Pojechałem. I faktycznie tuż obok nieistniejącego torowiska kolejki szprotawskiej, wśród obecnych garaży znajduję betonowy fragment dawnego kozła oporowego usadownionego pod kątem prostym do dawnego torowiska.

Jeśli jednak tu była bocznica, to po pierwsze aż nie wierzę, żeby nie była zaznaczona na mapach z tamtego okresu. Tak więc zgodnie z ‚kto nie szuka ten nie znajdzie’ wertuję dostępne znane mi archiwa.

Mam, na mapie z lat dwudziestych XX wieku jest bocznica – do zakładów Listnera 🙂

źródło mapy: amzp.pl

Jednak z tej mapy nielogiczne jest umiejscowienie zachowanych pozostałości kozła oporowego. Wątpliwości te rozwiewa dopiero kolejna znaleziona mapa:

źródło mapy: amzp.pl

po prostu na tej bocznicy do zakładów Listnera znajdowała się… obrotnica wagonowa, pozwalająca na przetaczanie wagonów na bocznicę pod kątem prawie prostym uwarunkowanym ukształtowaniem terenu w tym miejscu.

 

Oto przedwojenne zdjęcie zakładów Listnera:

źródło ilustracji: Muzeum Ziemi Lubuskiej

oraz zdjęcie lotnicze tych zakładów z 1938 roku

źródło zdjęcia: fotopolska.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s