Trąbka na słupie – trakt poczty brandenbursko-pruskiej – Otyń

Pisałem miesiąc temu o śladach traktu poczty brandenbursko-pruskiej na zachód od Zielonej Góry.  O zachowanych słupach milowych z charakterystyczną trąbką i słupie półmilowym. Do całości wpisu brakowało jednego fragmentu – kamienia ćwierćmilowego. Na zachód od Zielonej Góry takich już nie ma, ale na południowy-wschód od niej w stronę Wrocławia?

W miejscach oznaczanych na starych mapach jako ‚ćwierćmile’ już nic nie ma. Również na odcinkach dziesięciokilometrowych (po zmianie systemu na kilometrowy w Prusach, słupy przestawiono co 10 kilometrów) też żadnych śladów.

ale…

…docieram do miejscowośći Otyń koło Nowej Soli.

i widzę to 🙂

kamień ćwierć-milowy poczty brandenbursko-pruskiej (51°50’44.2″N 15°42’37.8″E).

nie znajduje się on jednak w miejscu rzeczywistej ‚ćwierć mili’ pruskiej traktu, co więcej kilkanaście metrów dalej dopatruje się… drugiego takiego kamienia ćwierć-milowego 🙂

Wniosek nasuwa się jeden – ktoś kiedyś świadomie przemieścił w to miejsce stare kamienie ćwierć-milowe poczty brandenbursko-pruskiej.

I bardzo dobrze, przynajmniej mam uwieczniony komplet rodzajów kamieni i słupów na starym trakcie pocztowym 🙂

Podsumowując więc ‚trąbkę na słupie’ – oryginalne rozmieszczenie  słupów i kamieni w systemie mili pruskiej wyglądało następująco:

źródło ilustracji: forschungsgruppe-meilensteine.de

gdzie milowymi słupami były:

półmilowymi:

i ćwierćmilowymi:

Reklamy

4 thoughts on “Trąbka na słupie – trakt poczty brandenbursko-pruskiej – Otyń

    • Mnie zaskoczyło, że bardzo dużo informacji na temat tych słupów milowych można znaleźć na niemieckich stronach internetowych. Są nawet wydawane specjalistyczne gazetki na ten temat 😉
      Słupy te znajdują się nie tylko w miejscach opisanych przeze mnie (skupiłem się na najbliższej okolicy), ale i w wielu innych lokalizacjach. Niestety też niektóre zostały bezpowrotnie zniszczone w ostatnich latach.
      Pozdrawiam.

  1. Słupy z Otynia zniknęły w tym roku przy remoncie drogi ale chyba je namierzyłem. I prawdopodobnie jest jeszcze jeden. Nie ma co cieszyć się na zapas – dam znać jak będę pewien 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s