Dobra (Dober) [zn.]

Za siedmioma wioskami, za siedmioma lasami, gdzieś pośrodku Borów Zielonogórskich leży sobie osada leśna Dobra (51°54’53.2″N 15°18’34.8″E).

O tutaj:

źródło mapy:geoportal.gov.pl

Chociaż ‚osada leśna’ to nazwa trochę na wyrost. Dzisiaj znajduje się tu bowiem tylko jeden dom – leśniczówka.

Dawniej, przed II wojną światową było tutaj trochę bardziej gwarno. Patrząc na mapę, w osadzie zwanej wtedy ‚Dober’ oprócz istniejącego do chwili obecnej domu były folwark, leśniczówka (znajdowała się w innym miejscu niż obecna) oraz gospoda.

źródło mapy: własne

Wyczytałem, że gospoda miała miejsca noclegowe, zapewne trakty leśne krzyżujące się w tym miejscu musiały być drogami komunikacyjnymi pomiędzy wsiami. Pokazuje to mapa z 1901 roku:

źródło mapy: deutschefotothek.de

Obecnie pozostałości ukryte są w gęstwinie leśnej po obu stronach drogi leśnej…

… gdzie zachowały się fragmenty zabudowy.

… folwarcznego muru

… stawu

… można tez coś znaleźć 🙂

 

Reklamy

3 thoughts on “Dobra (Dober) [zn.]

  1. Niewiele tej zabudowy pozostało ale nawet niewielkie fragmenty muru potrafią przenieść nas w myślach do innych czasów,jeszcze w sumie nie tak odległych.Zaledwie 100 lat temu tętniło tutaj życie a podróżni zatrzymywali sie by coś zjeść i przespać się.Zapomniane chwile,zapomniane miejsca….czas zaciera ślady.

  2. Zdarzalo mi sie tam przejezdzac rowerem, czasem miejscowe psy biegajace samopas probuja zlapac za nogawke 🙂 W gruzach po lesniczowce mozna znalezc troche ciekawych rzeczy… ostatnim razem natrafilem na butelke z datą 1860 wytłoczoną na dnie. Patrząc po drzewach i zaglebieniach w terenie mozna odtworzyc mniej wiecej układ przestrzenny. Fajne miejsce.

    • Oj, psy leśniczego są tutaj stałym elementem krajobrazu. 🙂 Teren po tej osadzie jest bardzo ciekawy, choć dotąd nie miałem szczęścia znaleźć w chaszczach niczego oprócz pozostałości zabudowań.

      Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s