Albendorfer Steg

… w tłumaczeniu Dróżka do Wambierzyc, nazywana obecnie Pątniczą Ścieżką.

Pątnicza Ścieżka prowadziła od stuleci od Dusznik Zdroju do sanktuarium w Wambierzycach. W części wierzchowiny Gór Stołowych jest ona dzisiaj niestety tylko ścieżką na mapie.

źródło mapy: mapy.amzp.pl

Scieżka utraciła swoje znaczenie, głównie na skutek wielkich przemian politycznych, jakie zaszły w tej części Europy po zakończeniu II wojny światowej. Ostały sie pojedyncze znaki będące świadectwem dawnego pielgrzymowania Pątniczą Ścieżką. Na krawędzi Urwiska Batorowskiego, przy obecnym zielonym szlaku (50°26’40.6″N, 16°23’6.7″E) znajduje się kapliczka oraz uszkodzony przez padające drzewa krzyż Męki Pańskiej.

Kapliczka oraz krzyż przed uszkodzeniem (fotografie z 1988 roku):

autor zdjęć: Marek Kledzik

Ścieżka, niewidoczna już dziś w terenie, prowadziła tutaj przez od Łężyc dalej w kierunku Krzyża Marty (trochę więcej o nim w osobnym wpisie).

Patrząc na przedwojenną mapę i porównując z obecnymi turystycznymi zauważyłem, że przebieg Pątniczej Ścieżki w rejonie Urwiska Batorowskiego jest na nowych mapach błędnie oznaczany. Współcześni ‚kartografowie’ przypisują tę ścieżkę do obecnych dróg leśnych.

Natomiast właściwy jej przebieg jest już niestety w całości zatarty przez naturę. Szkoda…

Reklamy

One thought on “Albendorfer Steg

  1. witam. dzisiaj przypadkiem trafiłem w to miejsce, a właściwie w okolice kamiennego krzyża. zaskoczenie ogromne widzieć w środku wymarłego lasu tak ładną rzeźbę (szkoda że złamana). co do krzyża Marty: na starej mapie podpisany jest jako tote magd czyli martwa pokojówka. ciekawa, tragiczna historia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s