Na kamieniach w Stołowych… – Pusta Ścieżka

Pusta Ścieżka to odcinek dzisiejszego niebieskiego szlaku turystycznego w Górach Stołowych, który prowadzi z Radkowa na Szczeliniec Wielki. Ten fragment szlaku ma swój początek przy Szosie Stu Zakrętów, następnie pnie się na wierzchowinę Gór Stołowych doliną Pośny przez próg skalny zwany jako Skalne Wrota.

Pusta Ścieżka została wytyczona na przełonie XIX i XX wieku przez członków radkowskiego oddziału Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV).

Idąc od Szosy Stu Zakrętów, pierwszy ślad przedwojennego ‚turystycznego’ znaczenia Pustej Ścieżki jaki można napotkać, to stary drogowskaz wykuty na skale przy rozdrożu  (50°29’20.0″N 16°21’36.5″E):

Strzałka na drogowskazie kieruje na właściwą ze ścieżek, natomiast napis informuje, że dotrzemy tą drogą „Nach Carlsberg” czyli do Karłowa.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się miejsce, które pozwalało na chwilę odpoczynku. W kamieniach i skałach wykuto bowiem kilka ‚kanap’ oraz ‚foteli’ 🙂

Jedno z kamiennych siedzisk jest pod głazem, który wygląda jakby świadomie został ‚ścięty’.

Na tym ‚ściętym’ głazie wyryte zostały inskrypcje…

… które są obecnie ledwo widoczne.

Inskrypcje te to coś w rodzaju ‚herbu’ w kształcie beczki/dzbanu (?). Następnie wyryto napis „Albert Nitsche” a na samym dole połączone litery „W B”.

Sposób wykucia napisów wygląda na typowo ‚amatorski’, jednak jeden szczegół jest dośc ciekawy. Mianowicie to samo imię i nazwisko pojawia się na innym napisie, który wyryty jest już ‚profesjonalnie’ w formie ‚pomnika’ na głazie przy wodospadach Pośny. Albert Nitsche był restauratorem w Radkowie, który przyczynił się znacząco do stworzenia infrastruktury turystycznej właśnie przy wodospadach. Zapewne miał on też swój udział przy wyznaczaniu Pustej Ścieżki, co zostało uwiecznione przez kogoś też i w tym miejscu. A może autorem tego rytu tego był po prostu sam Albert Nitsche?

Połączone litery „W B” natomiast to charakterystyczny na tych terenach symbol oznaczający własność miasta Radków (dawniej Wünschelburg).

 


Przy ‚trudniejszych’ odcinkach Pustej Ścieżki nietrudno zauważyć pozostałości metalowych poręczy – kolejny ślad ogromnej popularności tego szlaku przed II wojną światową.

Na dolnym skraju progu skalnego na skale widoczny jest znak graniczny z datą 1796. Biegła tędy granica pomiędzy lasami miejskimi Radkowa i lasami królewskimi leśnictwa Karłów.

Nieco powyżej znaku granicznego z datą, w najwęższym fragmencie Suchej Ścieżki, dostrzec można wyryty na skale napis „Nadleśnictwo Karłów, obręb ochronny Pasterka” oraz znaki granicy obrębów leśnych.

Napisy te zostały odnowione w 2016 roku, po retuszu wyglądają następująco:

 


 

Reklamy

One thought on “Na kamieniach w Stołowych… – Pusta Ścieżka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s