Karłówek (Klein Karlsberg) [zn.]

Osada Karłówek, nosząca dawniej nazwę Klein Karlsberg powstała na północny wschód od Szczelińca Wielkiego jako kolonia Karłowa w połowie XVIII wieku.

źródło mapy: dolny-slask.org.pl

Na przełomie XIX i XX wieku w Karłówku znajdowało się 9 budynków. Gospodarstwa i łąki Karłówka prezentowały się malowniczo na tle Szczelińca Wielkiego od strony Radkowa.

źródło fotografii: fotopolska.eu

Po drugiej wojnie światowej kiedy ten teren został przyłączony do Polski, ludność niemiecka zamieszkująca Karłowek została wysiedlona a domy zostały całkowicie opuszczone. Jeszcze na zdjęciu lotniczym z 1952 roku widać pozostałości zabudowań Karłówka pośród łąk…

źródło zdjęcia lotniczego: kontaminace.cenia.cz

… jednak wkrótce potem praktycznie cała okolica porosła lasem. Karłowek przestał istnieć i pozostały tylko ruiny gospodarstw oraz ścieżki, które można dostrzec pośród bujnej roślinności.


Karłówek (Klein Karlsberg)

źródło fotografii: fotopolska.eu

Gospoda ‚Baude Carl’s-Rast’

Gospoda ‚Baude Carl’s-Rast’znajdowała się w górnej części doliny Pośny (50°29’17.0″N 16°21’12.0″E). Był to najniżej położony budynek osady Karłowka.

Gospoda ta, w czasach swej świetności była jednym z popularniejszych obiektów w Górach Stołowych. Popularność zawdzięczała sąsiedztwu Wodospadów Pośny, ponoć reklamowana również w owych czasach jako dobrze zaopatrzona w alkohole 😉


Właścicielami gospody ‚Baude Carl’s-Rast’ byli przez jakiś czas Heinrich oraz Maria Pokora. Informacja o właścicielach była umieszczona nad wejściem do gospody…

… jak również opisywana na pocztówkach.

Heinrich i Maria Pokora zostali upamiętnieni w 1931 roku na kamiennym pomniczku, który stał nieopodal gospody przy ścieżce, którą obecnie prowadzi żółty szlak turystyczny.

Dzisiaj niestety pomniczek jest zniszczony, a jego pozostałości są rozrzucone w zaroślach.


Nieco powyżej dawnej gospody ‚Baude Carl’s-Rast’, po drugiej stronie strumienia dostrzec można fundamenty jednego z gospodarstw.


Dwieście metrów dalej idąc obecną drogą rowerową i niebieskim szlakiem turystycznym, stały przy Kozim Potoku dwa gospodarstwa.

W jednym z nich mieściła się kolejna gospoda w Karłówku zwana „Zur Gucke”. Dwie gospody na dziewięć domostw w osadzie to kolejny dowód na olbrzymią popularność turystyczną tej okolicy w owym czasie.

Po gospodzie „Zur Gucke” ostały się tylko widoczne z drogi pozostałości murów.

Podobnie z drugim gospodarstwem, które było naprzeciw gospody – została sterta kamieni, które służyły za podmurówke.


Ruiny następnego z domostw napotka się podążając dalej dzisiejszym niebieskim szlakiem turystycznym w górę Koziego Potoku po około 100 metrach .

Jest to dom uwiedczniony na jednej z przedwojennych fotografii.

 

Oprócz podmurówki domu zachowały się trzy słupy zbudowane z bloków kamiennych – służyły zapewne jako oparcie scian dla budynku gospodarczego.


Kapliczka

Zaznaczona na przedwojennej mapie kapliczka znajdowała się przy drodze prowadzącej do Karłówka od strony południowej (50°29’06.5″N, 16°21’10.5″E). Obecnie praktycznie można już się tylko domyślać, że tutaj była droga do osady.

Kapliczka została wykuta w skale i można śmiało powiedzieć, że chyba jest to jedyny obiekt zachowany prawie w całości po dawnym Karłówku.

Nie wiadomo co znajdowało się oryginalnie we wnęce skalnej kapliczki. Figurki święte oraz krzyż zostały umieszczone przez kogoś w czasach obecnych.

 


źródło starych fotografii: dolny-slask.org.pl


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s