Kamienne krzyże w Lubuskiem – Koło

W perspektywie nadchodzących lat ten krzyż może zniknąć ze swojego miejsca, na którym stoi od kilkuset lat. Zniknąć razem z całą wioską…

Taka to rysuje się przyszłość tych okolic jeśli dojdzie do skutku planowana inwestycja kompleksu energetycznego ‚Gubin’ z kopalnią odkrywkową węgla brunatnego. Nie chcę oceniać, krytykować czy komentować takich decyzji. Stałem kilka tygodni temu nad krawędzią ‚dziury’ kopalni w Turoszowie koło Bogatyni. Mając świadomość tego, że podobna ‚dziura’ może być za ileś tam lat tutaj, przejechałem się ‚krajoznawczo’ po okolicznych wioskach. Kto wie, czy będę miał jeszcze taką szansę jeśli zawitam w te rejony jeszcze kiedyś w przyszłości. Może to być już niemożliwe.

Wracając do tematu:

Póki co krzyż w Kole stoi (51°50’21.5″N, 14°46’55.1″E).

Imponuje swoim rozmiarem, jest największym w województwie – mierzy ponad 150cm wysokości.

Według legendy dwaj rabusie pokłócili się przy podziale łupów i nawzajem się pozabijali. Inna z legend mówi, że zabiło się tu nawzajem dwóch czeladników. Z kolei trzecia wersja głosi, że w Kole miała miejsce jakaś bitwa.

fragmenty tekstu na podstawie opisu z „Ulotka – szlak kamiennych zabytków dawnego prawa”

Krzyż nie jest widoczny z bocznej drogi prowadzącej w kierunku kościoła, znajduje się on w zaroślach, otoczony drewnianym płotem około 10 metrow obok drogi.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Reklamy

2 thoughts on “Kamienne krzyże w Lubuskiem – Koło

    • Tutaj zniknie (jeśli plany dojdą do skutku) dobrych kilkanaście kilometrów kwadratowych. W przewadze są to lasy, ale również pola, łąki, kilka wsi i przede wszystkim ludzie, którzy będą musieli opuścić miejsca, w których żyją od lat. Krzyż pewnie też przeniosą w jakieś nowe miejsce, ale on jest tylko przedmiotem, który nie czuje. Nawet jeśli tutejsi mieszkańcy będą przesiedleni na godziwych i korzystnych warunkach, postawmy się na ich miejscu i wyobraźmy sobie nas, gdybyśmy byli zmuszeni do opuszczenia miejsca, z którym jesteśmy od lat związani. Na pewno nie będzie to łatwe i proste.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s