Kamienne krzyże w Lubuskiem – Lutynka

Odwiedzając miejsca gdzie znajdują się kamienne krzyże w województwie lubuskim, trafiam do niewielkiej wioski Lutynka położonej trochę na uboczu w powiecie żarskim. Zabytkową perełką w tej wiosce jest przede wszystkim stary kościółek.

Lutynka – jest najstarszym osiedlem na terenie gminy Wymiarki. Istniała ona już w X wieku. W XI wieku osada była już tak duża, że zbudowano w niej drewniany kościółek. Na zachowanych niemieckich pocztówkach, przedstawiających kościół w Lutynce, widnieje rok 1082 jako rok budowy tegoż kościółka. Kościół w Lutynce został przebudowany w XIV w. Do przebudowania użyto kamienia polnego.

źródło opisu: ziemialubuska.pl

lutynka_kosciol

Kościółek otoczony jest kamiennym murem. Wejście na plac kościelny prowadzi przez dzwonnicę z XV wieku, nieco podwyższoną w XIX wieku.

Kościółek jest niestety zamknięty. Idę więc zobaczyć główny cel przyjazdu – dwa kamienne krzyże łacińskie, które stoją na skarpie obok przykościelnego muru po jego północnej stronie (51°32’27.0″N, 15°03’42.0″E).

lutynka_krzyze1

Prawy (patrząc od drogi) krzyż ma tyłu wyrytą datę 1418 r i jest uważany za najstarszy kamienny krzyż w województwie lubuskim. Co więcej jest to najstarsza znana mi data wykuta w kamieniu, którą mam w swoim zestawieniu „Na kamieniach i skałach – wehikuł czasu„. 🙂

Dokumenty historyczne mówią, że w roku 1418 niejaki Nickel Falkenhayn zamordował dwóch mieszkańców Lutynki i w związku z tym morderstwem ufundowano te dwa krzyże. Jednakże zachowała się również inna opowieść. Podobno krzyże stanęły na miejscu krwawego pojedynku dwóch rycerzy, w którym obaj zginęli…

fragmenty tekstu na podstawie opisu z „Ulotka – szlak kamiennych zabytków dawnego prawa”


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s