Libna [zn.]

Przejście graniczne nad przełęczą Chełmską. Piąta rano. Zanim wychylę głowę ze śpiwora wychylam termometr.. pokazuje minus dwa. A majówka miała być taka wiosenna. Po szybkim ogarnięciu idę starym traktem w stronę osady Libna (50°39’3.3″N, 16°6’29.0″E).

Osady nadgranicznej, która podzieliła los kilku takich jak ona – wysiedlona po II wojnie światowej. Na zdjęciu lotniczym z 1953 roku w Libnej stoją jeszcze wszystkie domy…

źródło zdjęcia lotniczego: kontaminace.cenia.cz

Dzisiaj ostały się jedynie pojedyncze domostwa. Herb osady na kamieniu próbuje tchnąć trochę życia w tym miejscu, szczególnie, że oświetlił go promień wschodzącego słońca.

Nie zatrzymuję sie, ide dalej. Mróz ciągle sciska o świcie.

 

Reklamy

3 thoughts on “Libna [zn.]

    • Witam, wydaje mi się, że trochę nie pasuje do tej wsi Libna opis ‚Górny Śląsk w Królestwie Pruskim’. Niemiecka nazwa tej wsi to ‚Liebenau’. Taką samą nazwę niemiecką ma np. obecna miejscowość Lubnów (powiat ząbkowicki), który w XIX wieku administracyjnie należał do Śląska, więc może o tę miejscowość chodzi? Domyślam się, że został przytoczony cytat wprost z oryginalnego dokumentu i przyznam, ze nie jestem w stanie rozwikłać zagadki lokalizacji: „Libna/w Górnem Szląsku w Królestwie Pruskiem”.
      Pozdrawiam.

      • witam! dziś znalazłam ten zapis i b. dziękuję. Owszem, cytuje tak jak jest zapisane w akcie, a to dlatego by można było to miejsce zlokalizować . nazwa Libna to brzmienie po polsku, a przed 1945 po niemiecku jest inaczej. Zresztą taką podpowiedz otrzymałam z Twow. genealog. ziemi Częstochowskiej gdzie się osiedlili moi pra…. Stróżny/Strużny. Chciałabym dotrzeć do aktów metrykalnych z tego okresu t.j 1823 r. i nie wiem gdzie można szukać tych dokumentów.. Jeżeli ktoś mi podpowie gdzie szukqa to będę wdzięczna.. dziękuję ,pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s