Droga Mirocin Dolny – Kożuchów

Droga wojewódzka nr 283. Jadąc nią na odcinku Mirocin Dolny – Kożuchów trudno nie zauważyć przy poboczu kilka kapliczek wotywnych.

Jest ich na tej drodze cztery, pozostałe cztery zachowane do dnia dzisiejszego znajdują się przy drodze Kożuchów – Mirocin Górny. Łącznie ich było dwanaście, ufundowane około 1670 roku przez Georga Abrahama von Dyherrn.

Jechałem sobie tą drogą wojewódzką rowerem. Jazda rowerem ma tę zaletę w porównaniu z jazdą samochodem, że w końcu uwieczniłem te kilka kapliczek swoim fotograficznym głuptakiem.

Kapliczka przy cmentarzu jest jedyną, na której zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca koronację Najświętszej Marii Panny.

Reklamy

3 thoughts on “Droga Mirocin Dolny – Kożuchów

    • To prawda, jadąc rowerem znaną drogą ‚zjeżdżoną’ samochodem dostrzega się mnóstwo nowych szczegółów. No i fakt, że taka jazda jest zdrowsza 🙂

  1. Urodziłem się w Kożuchowie i bardzo często jeździłem tą drogą poprzez Mirocin Dolny do Broniszowa, gdzie miałem dziadków.Pamiętam te wysokie ponad 2 metrowe słupy z płaskorzeźbami na każdej stronie.były to lata 50-t i 60-te XXw i wtedy płaskorzeźby były widoczne na każdym słupie.Nikt wtedy nie przywiązywał do tego żadnej uwagi, były to pozostałości poniemieckie a pamięć okropności wojny wywołanej przez faszystów niemieckich była jeszcze zbyt świeża.Nie mam zdjęć tych słupów z tego okresu, dzisiaj żal bo i myślenie o tym bardzo się zmieniło.Serdecznie pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s