Troska (Sorgau) [zn.]

Na mapie topograficznej geoportalu osada Troska jeszcze jest zaznaczona (51°49’13.0″N 15°31’11.0″E):

źródło mapy: geoportal.gov.pl

W rzeczywistości ostał się tutaj jedynie most nad rzeczką Czarna Struga.

Po osadzie, która ponoć istniała do lat sześćdziesiątych XX wieku nie zostało zupełnie nic. Nie dostrzegłem  żadnych fundamentów domostw, jedynie kilka drzew owocowych i ślady ziemne przy drodze i na polu. Aż trudno się domyśleć, że stało tu kilka gospodarstw.

Nieopodal, niecały kilometr na północny wschód istniało gospodarstwo (przedwojenny folwark) – Wolnice, które również przestało istnieć w tym samym czasie co Troska. Tutaj też już nic nie zostało.

źródło mapy przedwojennej: własne

Reklamy

4 thoughts on “Troska (Sorgau) [zn.]

    • Patrząc na mapy sprzed lat, z jednej strony robi wrażenie rozrost miast i wiosek obecnie w porównaniu z tym co było dawniej. Z drugiej strony zapominamy o miejscach, które kiedyś istniały, o których za chwilę praktycznie nikt nie będzie pamiętał.

  1. Ginie jakaś część cywilizacji na naszych wprost oczach. Wystarczy pożyć pół wieku a może już teraz krócej i niektóre miejsca poprostu znikają fizycznie. Pozostają tylko w pamięci starszych, a młodzi tylko kiwają głowami z niedowierzaniem lub często nic ich to nie interesuje, obchodzi. Dlatego właśnie kochmy te góry Sudety szczególnie bo tam zawsze jest na każdym kroku tajemnica, niewyjaśniona historia, pozostałość po innym świecie dziś już prawie nieistniejącym. Ziemi zachodnie, w tym lubuskie jak widać, też takie jest. Fascynujące! Pozdrawiamy.

    • Smutne jest to, że wiele miejsc takich jak np. przytoczona przeze mnie Troska po prostu zniknęły ze świadomości ludzi. Rozmawiałem ostatnio z kilkoma znajomymi, różnego pokroju wiekowego, którzy podobnie jak ja interesują się zapomnianymi miejscami w okolicach w których mieszkamy. Nie wiedzieli o istnieniu Troski. Ta osada wg źródeł miała ok. 20 rodzin. I tak jak pisałem zniknęła raptem pół wieku temu. W miejscu nieszczególnym, w Lubuskim, wśród pól i lasów.
      Osobiście myślę, że warto publikować o takich miejscach, kiedyś się mówiło ‚ocalić od zapomnienia’, w obecnych czasach takie ‚ocalenie’ jest dużo łatwiejsze – wystarczy publikacja w Internecie. I Ci co chcą to znajdą :). Serdecznie pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s