Laski

Laski (popularnie również nazywane jako Laski Odrzańskie) były dawniej najbardziej na północ wysuniętą wsią obszaru Dolnego Śląska.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Miejscowość położona jest malowniczo w lewobrzeżnej dolinie Odry. Krańcem południowym dotyka Wysoczyzny Zielonogórskiej, a północnym opiera się o Wysoczyznę Lubuską. To urozmaicenie terenu powoduje, że pomimo ‚nizinnego’ charakteru większości obszaru, w niektórych miejscach wioski możnaby odnieść wrażenie, że jest się gdzieś na pogórzu.

Złudzenie krajobrazu ‚górskiego’ okolic Lasek można doświadczyć, jeśli do wsi dotrze się nie drogą asfaltową, ale lasem od południa. Jary i dolinki leśne wsród kilkudziesięciometrowej wysokości zboczy w niektórych miejscach przypominały mi bardziej okolicę Wałbrzycha niż Zielonej Góry 🙂

We wsi znajduje się wyburzony w 1984 roku stary wiadukt drogowy nad torami, który umożliwiał kiedyś skomunikowanie wsi przez las we wspomnianym kierunku południowym.

W części wioski położonej w dolinie Odry znajduje się zabytkowy park, który założony został w połowie XIX wieku. Wspaniałe miejsce na odpoczynek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s