Na czarnym szlaku w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym

Zacznę od smutnej ogólnej dygresji: w mało uczęszczanych miejscach wytyczone jakiś czas temu przez PTTK szlaki w obecnych czasach niestety w dużej części swojego przebiegu istnieją tylko na mapach… W tzw. plenerze często na bardzo długich odcinkach na próżno doszukiwać oznaczeń szlaku. Na dużych obszarach leśnych z małą ilością charakterystycznych miejsc rozpoznanie na mapie miejsca gdzie się jest jest nie lada sztuką, tym bardziej, że ‚planowa gospodarka leśna’ skutkuje powstawaniem nowych dróg leśnych oraz dużych połaci wycinek. Innymi słowy bazowanie w obecnych czasach na samej mapie papierowej z zaznaczonym szlakiem, który okazuje się już nierozpoznawalnym po znakach w terenie może doprowadzić do znaczącego wydłużenia czasu wędrówki … Chyba, że zaplanowaną trasę wprowadzi się jako ślad do odbiornika GPS 🙂   Odczułem to na przykładzie opisanej poniżej wycieczki: tylko to, że miałem ślad  wytyczony w GPS pozwoliło mi na nie błądzenie w lesie pokonanie całej trasy w zaplanowanym czasie.

Wracając do tematu: Gryżyński Park Krajobrazowy, jeden z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce (2755ha) jest rzeczywiście pozytywnym zaskoczeniem atrakcyjności krajobrazu. Park wytyczony w obszarze rynny polodowcowej oferuje, cytując Wikipedię: „Zróżnicowaną rzeźbę terenu, duże nachylenie zboczy rynny, liczne jeziora polodowcowe, stawy, 94 źródła zboczowe, 17 torfowisk i pstrągową rzekę Gryżynka.”.

Wybrałem wspomniany w tytule czarny szlak (właściwie praktycznie trasę mógłbym nazwać „Szlakiem czarnego szlaku” bo dziś samo znajdowanie oznaczeń szlaku jest dodatkową atrakcją) od Szklarki Radnickiej przez Grabin do Gryżyny. Trasa liczy około 14km z południa na północ; na mapie (podzielonej na trzy części) wygląda on następująco:

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Początkowo droga przebiega wzdłuż podmokłej wschodniej części jeziora Jelito, w pewnym momencie droga przecina potok, który trzeba przekroczyć typowo ‚leśną’ kładką.

Dalsza droga biegnie lasem, jak wspomniałem urozmaiconym poszukiwaniem znaków czarnego szlaku. Nieliczne ostały się głównie na starych drzewach.

gpk_szlak

Szlak dociera do wioski Grabin.

grabin_view

Za Grabinem podążając na północ w stronę Gryżyny szlak wkracza w najpiękniejszy rejon Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, czyli jeziora i stawy leżące na dnie rynny polodowcowej, droga prowadzącą groblami, strumienie w wąwozach. No i te nachylenia dróg na krótkich odcinkach momentami wręcz górskie, Coś pięknego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s