Borowa

Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (853,3m n.p.m.), przez wierzchołek którego przebiega administracyjna granica miasta Wałbrzych.

Na szczycie (50°43’22.4”N 16°18’16.1”E), nie ma nic szczególnego, cała góra jest porośnięta lasem, praktycznie bez szans na widoki.

Urozmaiceniem na szlaku jest południowe zbocze góry, na którym droga osiąga nachylenie ‚tradycyjne’ dla szlaków w Górach Wałbrzyskich.

Ciekawostką może być to, że na polskich mapach topograficznych wydanych po II wojnie światowej, oraz nawet na portalu ‚geoportal.gov.pl’ góra ta ma trzy różne nazwy.


źródło map: własne, geoportal.gov.pl

Przedwojenna, niemiecka nazwa tej góry to Schwarze-Berg. W powojennym porządkowaniu nazewnictwa obiektów fizjograficznych  Monitor Polski z 13 lipca 1949 ustala w brzmieniu dla tej góry od początku nazwę ‚Borowa’. Stąd mniemam, ze ‚Czarna Góra’ pojawiła się na mapach topograficznych w momencie kopiowania starych map przedwojennych (i bezpośredniej translacji nazwy góry), natomiast ‚Góra Barowa’ 🙂 to pewnie skutek złośliwego chochlika-kartografa. Potwierdzam jednoznacznie – baru na tej górze nie ma. 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s