Borowa

Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (853,3m n.p.m.), przez wierzchołek którego przebiega administracyjna granica miasta Wałbrzych.

Na szczycie (50°43’22.4”N 16°18’16.1”E), w 2013 roku nie było nic szczególnego, cała góra była porośnięta lasem, praktycznie bez szans na widoki.

Urozmaiceniem na szlaku jest południowe zbocze góry, na którym droga osiąga nachylenie ‚tradycyjne’ dla szlaków w Górach Wałbrzyskich.

Ciekawostką może być to, że na polskich mapach topograficznych wydanych po II wojnie światowej, oraz nawet na portalu ‚geoportal.gov.pl’ góra ta ma trzy różne nazwy.


źródło map: własne, geoportal.gov.pl

Przedwojenna, niemiecka nazwa tej góry to Schwarze-Berg. W powojennym porządkowaniu nazewnictwa obiektów fizjograficznych  Monitor Polski z 13 lipca 1949 ustala w brzmieniu dla tej góry od początku nazwę ‚Borowa’. Stąd mniemam, ze ‚Czarna Góra’ pojawiła się na mapach topograficznych w momencie kopiowania starych map przedwojennych (i bezpośredniej translacji nazwy góry), natomiast ‚Góra Barowa’ 🙂 to pewnie skutek złośliwego chochlika-kartografa. Potwierdzam jednoznacznie – baru na tej górze nie ma. 🙂


UZUPEŁNIENIE: Ten wpis powyżej jest z 2013 roku. W 2017 roku na szczycie wybudowano wieżę widokową oraz miejsce wypoczynku.


 

Reklamy

4 thoughts on “Borowa

 1. Polecam dodać teraz informację o wybudowanej świeżo wieży widokowej w kształcie hiperboloidy jednopowłokowej 🙂

 2. Czy wie Pan co to za słupki na Borowej są?
  Nie wiem jak tu zdjęcie dać to opiszę.
  Słupek wystaje na ok 40cm z ziemi, górna powierzchnia na której jest wyryty krzyż jest półokrągła a na bokach są liczby typu 36 lub 52. Słupki są w dobrym stanie.
  Takich słupków jest więcej i jak się idzie z Borowej przez Kozioł i Wołowiec to co kilkadziesiąt metrów można je napotkać.

  • Przez te szczyty, o których Pan wspomniał przebiega granica administracyjna miasta Wałbrzych. Ta granica jest już zaznaczana na predwojennych mapach. Przypuszczam więc, że wspomniane słupki są powiązane z tą granicą.
   Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s