Chełmiec

JEDYNY szczyt z całej szerokiej listy Koron wszelakich w Sudetach, gdzie najwyższy punkt okazał się niemożliwy do zdobycia. Na przeszkodzie dotarcia do wierzchołka stoi ogrodzony płotem zakład pracy Emitel S.A.

Reklamy

3 thoughts on “Chełmiec

 1. Witam! To, że Chełmiec jest niedostępny dla zwykłego turysty nie ma chyba większego znaczenia. Podobno to nie jest najwyższy szczyt G. Wałbrzyskich gdyż reper, którego wysokość jest podawana na mapach nie znajduje się na naturalnym terenie tylko na konstrukcji wzniesionej przez człowieka (na wysokości kilkunastu metrów nad poziomem naturalnym). Gdzieś o tym czytałem, jak to dokładnie jest, ale w tej chwili nie pamiętam już gdzie. Konkluzja jednak była wyraźna. Chełmiec nie powinien być wymieniany w Koronie Gór Polski.

  • Witam. Dla mnie niedostępność wierzchołka Chełmca miała znaczenie symboliczne, no cóż tak to czasami jest. Przykładem takiej symbolicznej niedostępności jest również ‚wierzchołek’ Góry Żarskiej – najwyższego punktu województwa lubuskiego – otoczony płotem gdyż znajduje się tam wieża obserwacji przeciwpożarowej.
   Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa (853m n.p.m.) i to ten szczyt jest np. w Koronach Sudetów, a nie Chełmiec. Chełmiec jest o dwa metry niższy. Ma Pan rację, że wysokość Chełmca jest błędnie podawana jako 869m n.p.m. – jest to wysokość punktu dachu ‚wieży’ starego schroniska. To jest właśnie przykład ‚perełki’ błędu na mapach topograficznych.
   I zapewne ten błąd spowodował umieszczenie Chełmca w Koronie Gór Polski.
   Pozdrawiam.

 2. Taka mnie myśl naszła… Ciekawe, czy jakiś mieszkaniec np. Szczawna-Zdroju pracuje w Emitelu i codziennie rano wchodzi stromą E-trójką pieszo do pracy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s