Skalnik

Ten najwyższy szczyt Rudaw Janowickich jest rekordowy dla mnie jeśli chodzi o liczbę odwiedzin – w ciągu niecałych dwóch lat byłem tutaj z sześć lub siedem razy wchodząc z każdego możliwego kierunku. Ponieważ potrzebowałem (nie, złe słowo – lepiej napiszę „Ponieważ chciałem”) odwiedzić go w ramach mojego Projektu-2013, postanowiłem, że tym razem dokonam tego trochę inaczej i wjadę na niego na rowerze. Znam tę okolicę bardzo dobrze, więc wybrałem ‚najłatwiejszy’ wariant wjazdu na Skalnik – od Czarnowa przez Przełęcz pod Bobrzakiem początkowo czerwonym/żółtym szlakiem, następnie drogą szutrową do zielonego/niebieskiego szlaku i nim na szczyt. Tą drogą dało radę nie zsiadając z roweru 🙂

Według mapy topograficznej wierzchołek Skalnika – 944m n.p.m. znajduje się w pozycji GPS: (50°48′30.5″N 15°54′01.5″E).

źródło mapy: geoportal.gov.pl

W tym miejscu znajduje się reper oraz tuż obok betonowa podstawa z zardzewiałym kawałkiem bednarki prawdopodobnie pozostałość po dawnej wieży triangulacyjnej.

Reper ten znajduje się około 30 metrów w bok od miejsca na szlaku, gdzie na drzewie znajduje się tabliczka z napisem ‚Skalnik’

To miejsce jest całkowicie porośnięte lasem, punkt widokowy znajduje się około 500 metrów na zachód na skałkach zwanych przed wojną „Friesensteine”, a obecnie spopularyzowała się nazwa „Ostra Mała”. Tym razem na tym punkcie widokowym urzekła mnie czerwona jarzębina, znak, że jesień już blisko.


2 thoughts on “Skalnik

    • Jarzębina opadnie, ale nadchodzą inne kolory w górach, szkoda tylko, że dni coraz krótsze. Mam nadzieję, że znajdziesz czas na gołoborze Skalnika, czekam na relację 🙂 Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s