Suchoń

Ponieważ pasmo górskie Krowiarki są częścią Masywu Śnieżnika, najwyższy szczyt Krowiarek – Suchoń 964m n.p.m. (50°16’22,8”N 16°46’34”E) nie należy do żadnej z Koron Sudetów. Został on zaliczony do Korony Ziemi Kłodzkiej.


Po błogim ‚nic nie robieniu’ w Górach Bialskich i Złotych miałem jeszcze czas aby ‚zaatakować’ ten szczyt za dnia. Start nastąpił w miejscu Biała Woda tuż przy przydrożnej kaplicy (50°16’7.9″N 16°47’42.2″E).

Na szczyt nie prowadzi szlak, do pewnego miejsca ok 300 m od wierzchołka prowadziła droga leśna. Następnie należało pójść na azymut, nie obyło się bez przeszkód gdyż okazało się że spora część lasu została ogrodzona w celu ochrony szkółki leśnej przed zwierzętami (ach ta planowa gospodarka leśna…). Dodatkowym smaczkiem okazał się fakt, że przygotowane przeze mnie koordynaty trasy mają przesunięcie (do dziś nie wiem czemu) o ponad 100m. Wróciła więc do łask stara klasyczna metoda mapy topograficznej i kompasu. Przyznam że powrót do korzeni tradycyjnego chodzenia na orientację przysporzył mi sporo zabawy i radości na tym szczycie. Tym bardziej, że nie było tu tak prosto. Najważniejsze, że dotarłem tam gdzie chciałem.

W drodze powrotnej, po wyjściu z lasu towarzyszył mi widok na Czarną Górę:

Poniżej mapka z zaznaczoną na zielono moją trasą wejścia na Suchoń, kolorem czerwonym oznaczyłem obszar ogrodzony w lesie w ramach ‚planowej gospodarki leśnej’:

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Reklamy

7 thoughts on “Suchoń

  1. Tę super górę zdobyliśmy za pierwszym razem i chyba ostatnim, tylko z mapą przy fatalnej pogodzie. Prawie dokładnie tą samą trasą jak w pana opisie, brak jest jakiejkolwiek wskazówki po drodze, na szczycie jest tabliczka-karteczka z nazwą i nawet książka wpisów pod skałą. W pewnym momencie w pobliżu szkółki leśnej brak jakichkolwiek śladów ścieżki więc jako doświadczeni grzybiarze i za młodych lat uczestnicy biegów na orientację ruszyliśmy w domniemanym kierunku pod górę w coraz większej gęstości chaszcze i bingo. Ta górka zaliczana do Korony Ziemi Kłodzkiej przez PTTK Międzygórze jest tak trochę na siłę, żeby było 12 szczytów. Nie ma z niej widoków bezpośrednio, nie ma tam nic godnego uwagi. Zwyczajnie 12 górka w lesie. Kapliczka godna uwagi i widok w drodze na Czarną Górę jeśli jest pogoda.

  2. Na Suchoń polecam także odwrotne podejście a więc zachodnim zboczem, od strony Pasterskich Skał. Od tej strony do plusów zaliczyć trzeba wspomniane już Skały z przyjemną wiatą oraz jedno jedyne okienko widokowe, tuż przed samym szczytem. Poza tym tak samo jak u Państwa: plątanina leśnych duktów i przecinek oraz jedyny słuszny kierunek: byle do góry. Jako ciekawostkę podam fakt, że mijając Pasterskie Skały spotkaliśmy wiekową mieszkankę tych rejonów na grzybobraniu. „Suchoń? To chyba nie tutaj..” 🙂

  3. Byłem na Suchoniu w listopadzie oraz parę dni temu, a najbardziej interesujące znalezisko (poza książką szczytową) to… znakowane szlaki na szczyt. Niestety nieoficjalne, oznakowane dosyć słabo (pomarańczowa, czerwona lub zielona kropka, bez żadnej kontrastowej obwódki, przez co bardzo łatwe do zgubienia – sprawdzone) i trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na ich temat (np. mapkę). Właściwie wszystko, co (mi) o nich wiadomo, znajduje się już na http://www.traseo.pl/trasa/suchon-965-m a w sumie chciałoby się wiedzieć więcej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s