Koło Obserwatora

Właściwie miałem nie pisać o tym najwyższym wzniesieniu polskiej części Obniżenia Żytawsko-Zgorzeleckiego, jednak kolejny raz mam pewne wątpliwości co do podawanej maksymalnej wysokości wzniesień.

Mapy geoportalu oraz przeglądnięte przeze mnie mapy topograficzne z lat osiemdziesiątych jednoznacznie pokazują, że punkt wzniesienia w pozycji (50°53′37.6″N 14°59′39.4″E) ma wysokość 346,6m n.p.m. Podawana w większości źródeł wysokość 340m n.p.m. jest z pozycji repera znajdującego się 700m od wierzchołka.

Żródło: geoportal.gov.pl

Na ten wierzchołek dotarłem idąc od końca drogi dochodzącej w Markocicach do granicy, widocznej na mapce powyżej, ok. 200m dość ostrej wspinaczki po kruchym podłożu – radzę mocno uważać przy podejściu a szczególnie zejściu.

Reklamy

5 thoughts on “Koło Obserwatora

  1. Witam Pana w to deszczowe, przynajmniej w Warszawie, popołudnie. Mam znów, podobnie jak w przypadku Kalwarii, wątpliwości. W oparciu o mapę dostępną na Geoportalu wydaje się, że tak podawana przez Pana lokalizacja jak i wysokość Koła Obserwatora jest błędna. Podane dane odnoszą się bowiem do punktu zaznaczonego obecnie na mapie kółkiem leżącym przy warstwicy 347,5 m, co już poddaje w wątpliwość podaną wysokość. W oparciu o mapę najwyższy punk Koła leży ok 30 m na pn.-wsch. od podanego punktu a jego wysokość to co najmniej 348,75 m. Jaka jest prawda? Zapewne najłatwiej jest to sprawdzić płacąc CODGiK za posiadane przez niego dane. Pozdrawiam i trzymam kciuki za dalszy rozwój bloga.

    • Witam, po Pana komentarzu poprawiłem wpis i zgadzam się, że najwyższy punkt tego wzgórza wg mapy nie jest w pozycji wspomnianej przeze mnie koty. Różnica niewielka ale jednak jest.
      Dziękuję za zwrócenie uwagi i pozdrawiam.

  2. Dla nas najgorsze miejsce w całej Koronie Sudetów Polskich. Nie dość, że daleko to zadupie, to jeszcze remont drogi od strony Bogatyni był, a od strony Czech droga zerwana przez powódź. Nic tam nie ma poza krzaczorami i chwastami z rodzaju osty. Ludzie pracujący w Informacji Turystycznej w Bogatyni nawet nie wiedzą, że takie coś istnieje na ich podwórku „Koło obserwatora” zatkało ich dokumentnie. Szczyt polecany wyłącznie dla geodetów jak widać powyżej w celu sporządzenia dokładnej mapy geodezyjnej. My atakowaliśmy to coś bez pana wskazówek i bez technologii w 08.2011r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s