Postawna

Postawna została zaliczona do Korony Sudetów Polskich jako najwyższe wzniesienie polskiej części Gór Złotych. Nie prowadzi tam żadna ścieżka, ja odbiłem od granicy na północ przy słupku granicznym III/45 Jako ciekawostkę podam: to przy tym słupku jest fizycznie najwyższy punkt ‚polskich’ Gór Złotych 1119,15 m. n.p.m. jednak nie jest on wierzchołkiem, szczyt bowiem – Travná Hora jest po stronie czeskiej. Z tego miejsca do wierzchołka Postawnej jest wg gps ok 350m.

Okolica jest bardzo wypłaszczona, więc niezmiernie trudno a wręcz niemożliwym jest zorientować się po nachyleniu gdzie znajduje się wierzchołek Postawnej, tym bardziej że nie ma na nim repera.  Ale jest wskazówka, którą znalazłem w internecie i o której wiedzą wszyscy miłośnicy Korony którzy już tu byli – jest tablica z napisem ‚Postawna’ postawiona przez nie wiem kogo.

W tym miejscu muszę opisać swoją osobistą dygresję:

Od dzieciństwa jestem miłośnikiem map oraz z natury ścisłowcem. Ponieważ wędrówki górskie uprawiam samotnie przygotowuje się do nich dokładnie i z racji swojego bezpieczeństwa w górach korzystam z gps i sprawdzonych a często własnoręcznie zrobionych map z naniesionymi pozycjami. Pozycjonowania dokonuję korzystając w przypadku polskich i czeskich gór z geoportalu, gdzie dokładność map w tych rządowych portalach została wielokrotnie przeze mnie sprawdzona empirycznie z moim gps i zgadza się co do metra.

Dlaczego to piszę? Otóż tablica z napisem ‚Postawna’ znajduje się 50m od faktycznego wierzchołka Postawnej wg geoportalu i gps! 50m to może niewiele, ale dla mnie w górach może to być przepaść. W zdobywanie Koron bawię się przy okazji tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji ale jak już to robię to chce dotrzec do najwyższego punktu.

Tyle dygresji, podkreślam, że jest to tylko i wyłącznie moje osobiste zdanie na ten temat. Dla porządku jeszcze dodam: wierzchołek Postawna wg geoportalu – 1116,8m n.p.m. (50°13’18.8″N, 17°0’42.5″E). Na mapce zaznaczone zielonym znacznikiem (czerwony krzyż na mapie to umiejscowienie tablicy).

postawna_mapa

Żródło: geoportal.gov.pl

Reklamy

3 thoughts on “Postawna

  1. Też tam byliśmy w maju 2008 roku i po długich poszukiwaniach, tylko z mapą i na czuja, znaleźliśmy rzeczoną tablicę w środku wyrębu, miała jeszcze wtedy z tył małą tabliczkę, że umieściły ją 3 osoby ze Świdnicy. Nawet bez nawigacji widać tam, że słupek graniczny III/45 jest wyżej niż wszystko po tej stronie granicy, a jeśli coś wyżej, to po czeskiej czyli Travna Hora. Podziwiamy pana dokładność geodezyjno – topograficzną i popieramy pana zdanie co do joty. Na marginesie Korona Sudetów Polskich PTTK Wałbrzych jest w wielu miejscach mało dokładnie sprecyzowana i oznaczona, ale góry są piękne i nie zrażają nas czyjeś niedociągnięcia organizacyjne( to nie tylko nasze zdanie – sporo spotkanych bywalców koron ma podobne doświadczenia). Jest coraz lepiej dzięki takim osobom jak pan kolejnym razem można trafić w takie cudowne miejsca bardziej precyzyjnie i z większą wiedzą. Pozdrawiamy i dziękujemy.

    • jeszcze raz dziękuję za miłe słowa, wspaniale jest czytać, że moje wpisy w tej formie jakiej dokonuję komuś się przydają. Podzielam zdanie, że najważniejsza jest dobra zabawa i przede wszystkim delektowanie się naszymi pięknymi górami. Pozdrawiam.

  2. W tym roku ze znalezieniem oznaczenia szczytu nie ma najmniejszego problemu. Już z granicznej ścieżki widać białą, laminowana kartę przymocowaną do wysokiego pniaka przy starej tabliczce. Dodatkowo na drzewie za pniakiem widnieje druga, żółta tablica na wysokości około 2-2,5 m z nazwą szczytu i wys. n. p. m. Ta ostatnia to działo PTTK Kłodzko, które oznaczyło także szczyt Iwinki oraz Działu w drodze na Rudawiec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s