Sas

Z miejscowości Struga na szczyt wzniesienia Sas jest około 600 metrów oraz 100 metrów różnicy wzniesień z nachyleniem typowym (a jakże!) dla Gór Wałbrzyskich. W wiosce ścieżka odchodzi od szosy w miejscu:  (50°48′47.34″N 16°13′13.32″E),  dalej dochodzimy do linii średniego napięcia i idziemy wzdłuż niej pod górę ok. 300 m. Następnie w prawo trawersujemy bardzo stromo zbocze osiągając wierzchołek w punkcie:  (50°48′51.67″N 16°13′33.89″E).

Wierzchołek jest kilka metrów od skraju pola, z którego widać obwodnicę Szczawna Zdroju oraz góry okolic Wałbrzycha.

Mapka trasy od szosy w miejscowości Struga:

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Reklamy

8 thoughts on “Sas

  • Tak, na wierzchołku Sas jest reper, jest widoczny w lewej dolnej części zdjęcia wierzchołka na tym wpisie. Dodatkowo umieściłem panoramę widoku na obwodnicę Szczawna Zdroju z tego miejsca. Pozdrawiam i życzę udanego wejścia na szczyt Sas przy pięknej jesiennej pogodzie.

 1. Witam. Sas zdobyty. Na wierzchołku pojawiła się laminowana karta z nazwą szczytu oraz w n.p.m. przymocowana do drzewa, bardzo dobrze widoczna od strony obwodnicy Szczawna.

 2. Wszystko tak jak wyżej napisane potwierdzamy. Zdobyliśmy w tej edycji także Sas, chociaż nie jest w okolicach Świdnicy lecz Wałbrzycha. Wejść można chyba także od strony obwodnicy Szczawna Zdroju, ale nie ma gdzie zostawić tam samochodu. Na mapach w Strudze jest zaznaczona poczta, której już nie ma, ale pan właściciel sklepu spożywczego po dawnej poczcie jest bardzo chętny do wskazania drogi i ewentualnie potwierdzenia pieczątką pobytu w tym miejscu. Mapka zamieszczona powyżej jest bardzo dokładna i nie sposób nie trafić na szczyt. Dla okolic Wałbrzycha jak wspomniano charakterystyczne są nagłe strome podejścia, my dokładamy sterty starych liści w podłożu i czerwona ziemia (melafir). Lepiej tam być na sucho, bo po deszczu lub śniegu musi być niezła jazda.

 3. Z kolei jak byłem tam wspólnie z Żoną to Pan ze sklepiku nie za bardzo wiedział o czym mówimy wspominając wejście na Sasa:). Widocznie się wyedukował albo inna osoba prowadzi teraz interes.
  A jeśli ktoś nie był jeszcze a się wybiera polecam drogę granią: na powyższej mapie jest ona częściowo zaznaczona przerywaną linią (nad oznaczeniem 4,5-5,2/10). Dalej także przecina najkrótszą linią warstwice szczytu. W terenie powinna to być dobrze widoczna ścieżka, trochę zaniedbana na odbiciu z drogi. Stromizna nie jest taka straszna jak wynika z mapy.
  Tamtędy schodziliśmy i parę razy odsłania się tam nawet widoczek a przy mocnym słońcu przyjemnie grzeje:)
  PZdr!

 4. Jeszcze kilku takich jak Wy w zdobywaniu górek to jeszcze trochę czasu i takie górki w Sudetach jak Sas, Gardzień, Wojkowa, Suchoń będą znane, polecane i pokazywane przez okolicznych mieszkańców 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s